Rynek pracy w czasach pandemii

Jak wynika z aktualnej analizy rynku co czwarty pracodawca chciałby powrócić do poziomu zatrudnienia pracowników jaki udało mu się osiągnąć przed pandemią. W zestawieniu z pozostałymi krajami Unii Europejskiej Polscy przedsiębiorcy prezentują jednak w tym aspekcie pesymistyczne podejście. Niewielki procent firm stoi na stanowisku, że zajmie im to około roku czasu, zdecydowanie więcej natomiast uważa, że na chwilę obecną nie jest w stanie wskazać okresu jakiego na to będą potrzebować. W trakcie pandemii sytuacja na rynku pracy jest z pewnością bardzo dynamiczna i nieprzewidywalna. Zdecydowana większość, bo ponad połowa pracodawców uważa, że już nigdy nie wróci do liczby zatrudnionych sprzed pojawienia się wirusa Cupid-19. Bezsprzecznie wpływ na dość sceptyczne podejście przedsiębiorców ma moment badania tych nastrojów gdzie mamy do czynienia z mnóstwem ograniczeń w prowadzeniu działalności z dodatkowo wyjątkowo niepewnym „jutrem”.

 

To, że blisko 55% firm nie planuje przywrócenia zatrudnienia do poziomu sprzed pandemii jest uwarunkowane wieloczynnikowo. Ogólnie rzecz ujmując przedsiębiorstwa, w związku z niepewną sytuacją społeczną, nie są w stanie prognozować czy uda im się uzyskać choćby podobny poziom produkcji czy też skalę prowadzonego biznesu. Powyższe może również wynikać chęci poszukiwania nowych rozwiązań choćby poprzez automatyzację usług. Taka sytuacja może przyczynić się do zwiększenia liczby wysokiej klasy specjalistów pozostających bez zatrudnienia. Na znaczeniu zaczną zyskiwać wówczas firmy posiadające doświadczenie w rekrutacji potężnego kapitału ludzkiego poszukującego pracy.

 

Innym sposobem na przetrwanie niewątpliwie trudnego okresu może być pójście taką drogą, która pozwoli im na wygenerowanie oszczędności bez przymusu redukowania zespołów. Takie rozwiązanie jest trudnym zadaniem, aczkolwiek jest o tyle przemyślane, że w przypadku ustania trudności na rynku pozwoli na sprawne wyjście naprzeciw potrzebom klientów.

 

Jedyną pewną cechą rynku przez najbliższe półrocze będzie jego dynamika. Osoby mające w planie dokonanie zwrotu w życiu zawodowym napotkają trudności w związku z malejącą liczbą miejsc pracy. Mający świadomość tego potencjalni pracodawcy będą mięli możliwość przeprowadzenia głębokiej selekcji, często przy pomocy bardzo dobrze wyspecjalizowanych firm rekrutacyjnych, choćby w branży IT. W ostatnich latach w związku z otwartością Polaków na świat proces zmiany miejsca zamieszkania, a co za tym idzie zatrudnienia, przyśpieszył. Mimo iż w ostatnim czasie nastąpiło spowolnienie to nadal szukamy rozwiązań i możliwości zarobkowania które nie będą nas ograniczać w przemieszczaniu się w wymiarze nawet globalnym. Mimo pandemii pracownicy posiadający kompetencje techniczne, inżynieryjne czy też związane z automatyzacją procesów będą mieli największe i nieprzerwane wzięcie. Nadchodzący czas będzie okresem wzmacniania się branży marketingu internetowego, e-commerce, usług kurierskich. Poszukiwania tego typu specjalistów będą spotęgowane, albowiem przedsiębiorstwa zmierzają do zautomatyzowania możliwie jak największej liczby procesów. Jest to też działanie długofalowe na wypadek wystąpienia kolejnych tego typu trudności jakie wywołała pandemia koronawirusa.

Przeczytaj:  Zaangażowanie w pracy - czyli jak skutecznie motywować swoich pracowników?