Przegląd dostępnych testów kompetencji

Test kompetencji, to narzędzie do pomiaru umiejętności jednostki. Najczęściej testami kompetencji nazywane są wszelkie testy zdolności, kwestionariusze osobowe i przyjmowane postawy. Ich zadaniem jest obiektywna, rzetelna i wiarygodna ocena zachowań i predyspozycji danej osoby, w zależności od rodzaju i tematyki testu. 

Poniżej przedstawiamy zbiór dostępnych testów – darmowych oraz płatnych, które pomogą zweryfikować poziom wiedzy i kompetencji nasz, pracownika, bądź kandydata: 

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

TESTY BEZPŁATNE: 

1. 4Grow

Do wyboru mamy 12 testów sprawdzających kompetencje biznesowe takie jak: zarządzanie czasem, wywieranie wpływu czy asertywność.

2. Lever Basic 

To kolejna opcja na zrobienie testu kompetencji. Umożliwia zbadanie 13 umiejętności m.in. zaangażowania, empatii czy komunikatywności. Po przejściu testu dostaje się wiadomość zwrotną z zaświadczeniem z wynikami oraz raport ze wskazówkami. 

TESTY PŁATNE:

3. Test Kompetencji

Dzięki testom dostępnym na stronie testkompetencji.pl możemy sprawdzić m.in. profesjonalizm, przedsiębiorczość oraz kompetencje menadżerskie kandydata. 

4. HR24

Oprócz testów dotyczących kompetencji miękkich takich jak komunikacja interpersonalna czy umiejętności organizacyjne, do wyboru mamy także testy pracownicze, osobowości oraz rekrutacyjne. 

5. Extended Tools

Za pomocą narzędzia internetowego Feedback 360 można sprawdzić kompetencje pracownika zarówno przez jego otoczenie, ale także niego samego. To elastyczne narzędzie, które można dopasować do potrzeb danej organizacji. 

6. Sigmund

SIGMUND oferuje 35 testów, badających 50 kompetencji, dostępnych w 8 językach. Badają trzy obszary kompetencji kandydata/pracownika: zawodowe, społeczne i personalne. Po ukończeniu badania, dostępne są obszerne raporty dotyczące przeprowadzonego testu. Do wyboru są m.in. testy analityczne, badające potencjał, potencjał handlowy oraz menadżerski.

7. Inwenta

Na stronie INWENTA dostępne są m.in. kwestionariusze kompetencji i motywacji, testy umiejętności werbalnych, numerycznych, a także testy poszczególnych zdolności poznawczych. Testy są regularnie standaryzowane, gwarantowane są polskie normy, nie starsze niż 2 lata.

8. Profi Competence  

Badanie kompetencji składa się z testów online i fachowej pomocy konsultanta. Dostarcza informacji dotyczących m.in. kompetencji liderskich, pracy w zespole czy predyspozycji zawodowych. 

9. Ostendi

Zobacz również:  Dlaczego culture fit jest tak istotny?

W ofercie platformy Ostendi możemy znaleźć: Ostendi Talent Hunter – kwestionariusz osobowości, dzięki któremu dowiemy się na ile nasz obecny pracownik, bądź potencjalny kandydat jest dopasowany do wymogów stanowiska. Dodatkowo, dostępne są narzędzia do badania zaangażowania i nastroju, a także ocena 360/270 stopni, dzięki której możemy spojrzeć na kompetencje pracownika w sposób bardziej obiektywny.

10. Alta

Na stronie ALTA znajdziemy m.in. kwestionariusz osobowości, testy analityczne, ocenę potencjału oraz ocenę kompetencji menadżerskich. 

ZALETY I WADY TESTÓW KOMPETENCJI

Zalety:

  1. Obiektywność: testy kompetencji są zazwyczaj oparte na faktach i wynikach, co sprawia, że są bardziej obiektywne niż subiektywne opinie rekruterów lub menadżerów.
  2. Łatwość w przeprowadzeniu: testy kompetencji są łatwe do przeprowadzenia, ponieważ są często dostępne online lub mogą być przeprowadzane przez specjalistów w krótkim czasie.
  3. Możliwość porównywania wyników: testy kompetencji pozwalają na porównanie wyników różnych kandydatów lub pracowników, co ułatwia wybór najlepszego kandydata do pracy.
  4. Łatwość w analizie wyników: testy kompetencji często dostarczają wyniki w postaci statystyk i wykresów, co ułatwia ich analizę.
  5. Precyzyjne dopasowanie pracowników do stanowisk: testy kompetencji mogą pomóc w dopasowaniu pracowników do stanowisk, co może wpłynąć na lepsze wykorzystanie zasobów firmy i zwiększenie produktywności.

Wady:

  1. Możliwość fałszowania wyników przez kandydatów: niektórzy kandydaci mogą próbować fałszować wyniki testów, aby poprawić swoje szanse na zatrudnienie.
  2. Koszty przeprowadzenia testów: testy kompetencji często wiążą się z kosztami, takimi jak opłaty za korzystanie z narzędzi lub wynagrodzenie specjalistów do przeprowadzenia testów.
  3. Ograniczenia wynikające z charakteru testów: testy kompetencji są zazwyczaj skonstruowane w taki sposób, aby mierzyć konkretne umiejętności lub cechy, co oznacza, że ​​nie uwzględniają indywidualnego doświadczenia lub innych czynników, które mogą wpłynąć na osiągnięcia pracownika.
  4. Potencjalne naruszenie prywatności: testy kompetencji mogą wymagać od kandydatów lub pracowników udzielania szczegółowych informacji, co może naruszać ich prywatność.

Podsumowując, testy kompetencji w pracy mają zarówno zalety, jak i wady. Ważne jest, aby dokładnie zastanowić się nad zastosowaniem testów i wybrać narzędzia, które najlepiej odpowiadają potrzebom firmy i kandydatów lub pracowników.

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej