Czym jest ukryta rekrutacja i w jakim celu się ją stosuje?

Rekrutacja, w której kandydat nie otrzymuje informacji na temat pracodawcy jest dość powszechnym zjawiskiem. Ale owiane tajemnicą ogłoszenie wciąż budzi pewien dyskomfort, bo nie może w żaden sposób sprawdzić firmy, której rekrutacja dotyczy. Nic w tym dziwnego, każdy kandydat lubi wiedzieć gdzie aplikuje. Co w przypadku gdy obecnie pracuje w tej firmie? Co w sytuacji gdy przejdzie przez pierwszy etap i w końcu otrzyma informację o jej nazwie i działalności, a okaże się, że nie do końca mu ona odpowiada, bo z opinii w Internecie lub od znajomych wie, że nie warto do niej aplikować z różnych względów?

Po co więc stosuje się rekrutację ukrytą?

Kto ukrywa i po co?

Zacznijmy od bardzo istotnej informacji; rekrutację ukrytą prowadzą najczęściej agencje headhunterskie lub agencje pracy na zlecenie klienta. Ze strony pracodawcy powodów za takim działaniem jest kilka, o których napiszemy w dalszej części artykułu. Kandydaci natomiast najczęściej interpretują to jako próbę ukrycia czegoś, a to z kolei wzbudza w nich pewną nieufność. Sugerują często, iż takie działanie stosuje firma, która ma opinię słabego pracodawcy, nisko wynagradzającego, nieprofesjonalnego i tym samym borykającego się z dużą rotacją pracowników.

Na rekrutację ukrytą należy jednak spojrzeć szerzej i na chwilę stanąć w roli pracodawcy. Może jest to strategia ochronna przed oczami konkurencji i próba ukrycia, owszem, ale innowacyjnych działań, które chce wprowadzić na rynek jako pionier usług? Stoi też za tym próba sprawdzenia konkretnych umiejętności i zapewnienie jednakowego startu dla wszystkich kandydujących. Przy rekrutacji jawnej mając dostęp do danych o firmie i jej działalności, zdolniejsi kandydaci przygotują się znacznie lepiej do rozmowy. W przypadku rekrutacji ukrytej wszyscy otrzymują równe szanse i detale co do działalności firmy ograniczają się do minimum. Nie ma tu miejsca na naginanie prawdy o swoim doświadczeniu, bo brakuje punktu odniesienia, w stosunku do którego można podkolorować swoje doświadczenie.

ZOBACZ  Jak skutecznie doceniać i integrować zespół?

Obawy kandydata

Po pierwsze pojawia się jest to strach przed pytaniami, które mogą pojawić się na spotkaniu,  dlatego kandydat powinien podejść do tego zadania z dystansem i odpowiadać zgodnie z obecnym doświadczeniem i umiejętnościami. Mimo pewnej dozy tajemniczości i ukrytych informacji, których nie można zweryfikować, rekrutacja ukryta jest dobrym egzaminem dla samego kandydata, który nauczy się też opowiadać o sobie i swoich osiągnięciach. Tego typu niejawne procesy stosują często firmy związane z wąskimi specjalizacjami, które szukają osób z konkretnymi umiejętnościami i w ten sposób chcą wybrać najlepszych. Rekrutacja ukryta jest trudna dla kandydata, gdyż wymaga zaangażowania i chęci wejścia w wymagający proces. Ale jeżeli już to zrobi i i dobrze się zaprezentuje to może być miło zaskoczony z ostatecznego rezultatu. Dlatego mimo początkowej niechęci do tego typu rekrutacji, nie należy odrzucać propozycji takich rozwiązań.

RODO, a rekrutacja ukryta

To bardzo istotna kwestia była też podnoszona przez kandydatów, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem mają oni mieć absolutną jasność co do podmiotu, który będzie przetwarzał ich dane osobowe. W przypadku rekrutacji ukrytej ciężar odpowiedzialności w pierwszych etapach, gdzie pracodawca się nie ujawnia, obowiązek administratora danych spoczywa na agencji headhunterskiej bądź agencji pracy, która prowadzi taką rekrutację i spotyka się z kandydatem na wczesnych jej etapach. Przy takim rozwiązaniu musi pojawić się zapis regulujący przekazanie danych faktycznemu pracodawcy w późniejszym okresie. Następnie w etapie, w którym na jaw wychodzi nazwa pracodawcy, musi pojawić się kolejne wyrażenie zgody, w którym administratorem danych staje się docelowy pracodawca.

Dla spokoju zespołu

Kolejnym z powodów, dla których pracodawca decyduje się na realizację rekrutacji w formie niejawnej jest spokój jego zespołu. Jako pracodawca nie musisz komunikować chęci zatrudnienia nowej osoby do czasu, aż uznasz to za odpowiedni moment. W przypadku rekrutacji jawnej informacja o jej rozpoczęciu prędzej czy później trafi do Twoich pracowników i może odpowiadać za dyskomfort związany nawet z obawą o utratę pracy.

ZOBACZ  6 wskazówek, jak rozwiązać konflikt w zespole

A przecież nie taka musi być Twoja intencja. Być może potrzebujesz nowego specjalisty o konkretnych wąskich umiejętnościach, który pomoże Ci rozwinąć firmę w nowym sektorze biznesu? Dlatego dla zachowania spokoju tam gdzie to potrzebne, możesz zdecydować się na rekrutację ukrytą, aby przedwcześnie nie informować o swoich planach dla dobra ogółu.

Warto korzystać więc z formy rekrutacji ukrytej w celu ochrony interesów swojego przedsiębiorstwa i dla niewywoływania popłochu wśród pracowników. A Ty jako kandydat możesz podejść do niej jak do testu i zaryzykować. Nigdy nie wiesz jak ciekawa oferta może się pod nią kryć.


Planujesz stworzenie, rozwój działu Digital Marketingu czy całego zespołu E-commerce?  Zapraszamy do kontaktu z nami: kontakt@digitalx.pl. Pomożemy Ci określić profil osoby, której potrzebujesz, zakres jej obowiązków, umiejscowienie w strukturze, a następnie znajdziemy dla Ciebie odpowiedniego kandydata.