CV bez doświadczenia — jak do tego podejść?

Wydawać by się mogło, że pracodawcy prowadzący rekrutację zwracają uwagę wyłącznie na doświadczenie zawodowe potencjalnego kandydata. Owszem, jest to bardzo ważny element CV, ale nie konieczny. Jak powinien wyglądać życiorys zawodowy osoby, która dopiero zaczyna przygodę z rynkiem pracy?

Podsumowanie — kluczowy element każdego CV

Jak sprawić, aby CV osoby bez doświadczenia skutecznie przykuło wzrok potencjalnego pracodawcy? W jego górnej części powinno się znajdować tak zwane podsumowanie zawodowe (często występuje ono także pod nazwą O mnie). To krótki opis najważniejszych kwalifikacji, które mogą się okazać przydatne na danym stanowisku. Osoba nie posiadająca doświadczenia może tam zamieścić informacje na temat swojego wykształcenia, odbytych praktyk studenckich czy najważniejszych osiągnięć. Podsumowanie zawodowe powinno się przygotowywać po napisaniu CV.

Umiejętności 

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

Kolejny ważny element CV kandydata bez wykształcenia — ucznia, maturzysty czy studenta, to opis umiejętności twardych oraz miękkich dostosowany do wymagań wymienionych w danej ofercie pracy. W pierwszej kolejności należy wymienić te, które mogą w największym stopniu zainteresować potencjalnego pracodawcę. Czym są wspomniane powyżej umiejętności twarde oraz miękkie? Pierwsze z nich są kompetencjami specjalistycznymi z określonej branży oraz umiejętnościami praktycznymi, które można z łatwością zmierzyć i ocenić. Umiejętności miękkie są natomiast związane z osobowością człowieka. Dzieli się je na osobiste, takie jak na przykład inteligencja emocjonalna oraz interpersonalne, typu zdolność perswazji. Tworząc listę umiejętności twardych oraz miękkich, należy być możliwie jak najbardziej konkretnym i szczegółowym. W CV bez doświadczenia warto wymienić takie kompetencje twarde jak: prawo jazdy kategorii B czy znajomość pakietu Office. Co do umiejętności miękkich, może być to na przykład zdolność do pracy pod presją czasu czy łatwość w nawiązywaniu kontaktów.

Przeczytaj:  Program mentoringowy jako skuteczne i wymagające narzędzie rozwoju kompetencji

Opis doświadczenia 

Spora część kandydatów nie zdaje sobie sprawy z tego, że mają już na swoim koncie pierwsze doświadczenie zawodowe. W tej sekcji umieścić można bowiem informacje na temat wolontariatu, praktyk studenckich lub stażu. Dla potencjalnego pracodawcy jest to niezwykle cenna informacja pokazująca, że dana osoba potrafi pracować w zespole czy jest odporna na stres. Kandydaci, którzy podjęli decyzję o przebranżowieniu się czy zmianie zawodu, bardzo często myślą, że doświadczenie zawodowe, jakie mają na koncie nie ma znaczenia w kontekście nowej
posady. To błąd. Zawsze warto sprawdzić, czy w danej ofercie pracy zostały wymienione wymagania związane z dawnym stanowiskiem pracy. Jeżeli tak, koniecznie należy o nich wspomnieć.

Opis wykształcenia 

Jak powinna wyglądać sekcja Wykształcenie w CV bez doświadczenia? Nie musi być ona zbyt długa. W zupełności wystarczy tu podanie najważniejszych informacji, takich jak lata nauki, nazwa ukończonego kierunku, wydziału i uczelni oraz uzyskany tytuł naukowy. Jeśli praca licencjacka, inżynierska lub mechaniczna były związane ze stanowiskiem na które aplikujemy, warto podać jej tytuł. Taka informacja z pewnością zainteresuje potencjalnego pracodawcę i wyróżni kandydaturę. Studenci nie muszą wymieniać w CV szkoły podstawowej, gimnazjum czy liceum. Nazwę oraz profil szkoły powinno się podawać jedynie wówczas, gdy jest ona związana z zawodem, w którym szuka się pracy.

Zainteresowania 

Wiele osób po macoszemu podchodzi do sekcji Zainteresowania w CV. Niesłusznie. To bowiem bardzo dobry sposób na wyróżnienie swojej kandydatury. Informację na temat zainteresowań należy umieścić w dolnej części życiorysu zawodowego. W zupełności wystarczający będzie tu 1 — 2 — zdaniowy opis pokazujący, że pasje kandydata są w pewnym stopniu związane ze stanowiskiem, na które aplikuje.

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej
Write a comment