Jak budować długoterminowe zaangażowanie?

Sprostać wymaganiom współczesnych pracowników nie jest łatwo. Oprócz wynagrodzenia wysoko cenią atmosferę pracy, benefity pozapłacowe, możliwości rozwoju i zdrowy podział miedzy pracą a życiem zawodowym. Pracodawcy, którzy słuchają i znają potrzeby swoich pracowników oraz potrafią je zaspokoić przyciągną talenty i co najważniejsze utrzymają w swoich firmach profesjonalistów na lata. Jak to zrobić?

Employee experience

Potrzebujesz wsparcia w rekrutacji e-commerce?

Digitalx weryfikuje i zatrudnia ludzi w obszarze e-commerce & digital. Wykorzystujemy branżowe doświadczenie i wypracowane relacje. Zapomnij o przedłużających się procesach, niepotrzebnych kosztach i niedopasowanych kandydatach.

Zapraszamy do kontaktu

Te wszystkie oczekiwania względem pracodawców określa się mianem employee experience tj. zbiorem pozytywnych działań, które wpływają holistycznie na rozwój pracowników, dając im swobodę w stylu i miejscu pracy, zachęcają do podejmowania inicjatywy, angażują w ciekawe i rozwijające projekty i szanują  czas wolny. To jakie udogodnienia i benefity zaproponujesz pracownikom będzie kluczowe przy projektowaniu ich osobistych planów zawodowych. Dobrych specjalistów utrzymasz tylko dzięki konkurencyjnej ofercie i ciekawemu środowisku pracy z wieloma możliwościami, bo od pracy oczekuje się obecnie czegoś więcej. Programy rozwoju talentów stają się coraz popularniejsze i w ich ramach kształtuje się całe ścieżki szkoleń i warsztatów mające podnieść kwalifikacje pracowników. To bardzo ważne, gdyż dostępność i transparentność tego typu inicjatyw będzie jedną z poszukiwanych aktywności u pracodawcy. 

Wzrost zaangażowania

Poprzez tego typu działania wspierasz też zaangażowanie zespołu, gdyż Twoi pracownicy czują się zadbani pod każdym względem. Nie zapominaj też o rozrywce przez co mamy na myśli zacieśnianie więzi w ramach wspólnych wyjść i integracji. Zespół, który wykazuje wysoki poziom integracji i lubi ze sobą przebywać inaczej funkcjonuje w środowisku pracy, a realizacja codziennych obowiązków oraz angażujących wspólnych projektów jest dla nich kolejnym ciekawym wyzwaniem. Znając swoje słabe i mocne strony swobodniej proszą o radę i wspierają siebie w działaniu. Możliwość lepszego poznania każdego członka zespołu przy okazji ciekawych aktywności, również i tych nieformalnych, poprzez wspólne wyjścia, warsztaty, imprezy integracyjne powinna mieć w standardzie każda organizacja. 

Zobacz również:  Topowe zawody w postpandemicznej rzeczywistości. Kto jest na celowniku headhunterów?

Rozwiązania na lata

Podejście, który skupia w sobie:

  1. rozwój, 
  2. dobrą atmosferę w miejscu pracy, w tym work – life balance,
  3. integrację i rozrywkę,
  4. ciekawe wyzwania,

powinno być stale pielęgnowane i wzbogacane o nowe rozwiązania, które nie tylko pomogą utrzymać standardy takiej strategii, ale też będą stale wpływać na jej atrakcyjność. Nie może być to jednorazowe działanie, bo rynek pracy się zmienia wraz z każdym kolejnym pokoleniem, które na nie wkracza. Oczekiwania będą rosły i będą być może coraz oryginalniejsze, ale jedno jest pewne, że te 4 aspekty muszą być absolutnym fundamentem każdego przedsiębiorstwa. Z mądrym zarządzaniem na wielu płaszczyznach wrażliwym na potrzeby pracowników, zadbasz o ich wysokie zaangażowanie i utrzymasz specjalistów na lata, a oni sami nie będą rozważali zmiany miejsca zatrudnienia.  


Jeżeli planujesz stworzenie, rozwój działu Digital Marketingu czy całego zespołu E-commerce zapraszamy do kontaktu  – kontakt@digitalx.pl. Pomożemy Ci określić profil pracownika, którego potrzebujesz, zakres jego obowiązków, umiejscowienie w strukturze, a następnie znajdziemy dla Ciebie odpowiedniego kandydata.

Notojob.com 🚀 Praca w e-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany eCommerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej