Jak budować długoterminowe zaangażowanie?

Sprostać wymaganiom współczesnych pracowników nie jest łatwo. Oprócz wynagrodzenia wysoko cenią atmosferę pracy, benefity pozapłacowe, możliwości rozwoju i zdrowy podział miedzy pracą a życiem zawodowym. Pracodawcy, którzy słuchają i znają potrzeby swoich pracowników oraz potrafią je zaspokoić przyciągną talenty i co najważniejsze utrzymają w swoich firmach profesjonalistów na lata. Jak to zrobić?

Employee experience

Te wszystkie oczekiwania względem pracodawców określa się mianem employee experience tj. zbiorem pozytywnych działań, które wpływają holistycznie na rozwój pracowników, dając im swobodę w stylu i miejscu pracy, zachęcają do podejmowania inicjatywy, angażują w ciekawe i rozwijające projekty i szanują  czas wolny. To jakie udogodnienia i benefity zaproponujesz pracownikom będzie kluczowe przy projektowaniu ich osobistych planów zawodowych. Dobrych specjalistów utrzymasz tylko dzięki konkurencyjnej ofercie i ciekawemu środowisku pracy z wieloma możliwościami, bo od pracy oczekuje się obecnie czegoś więcej. Programy rozwoju talentów stają się coraz popularniejsze i w ich ramach kształtuje się całe ścieżki szkoleń i warsztatów mające podnieść kwalifikacje pracowników. To bardzo ważne, gdyż dostępność i transparentność tego typu inicjatyw będzie jedną z poszukiwanych aktywności u pracodawcy. 

Wzrost zaangażowania

Poprzez tego typu działania wspierasz też zaangażowanie zespołu, gdyż Twoi pracownicy czują się zadbani pod każdym względem. Nie zapominaj też o rozrywce przez co mamy na myśli zacieśnianie więzi w ramach wspólnych wyjść i integracji. Zespół, który wykazuje wysoki poziom integracji i lubi ze sobą przebywać inaczej funkcjonuje w środowisku pracy, a realizacja codziennych obowiązków oraz angażujących wspólnych projektów jest dla nich kolejnym ciekawym wyzwaniem. Znając swoje słabe i mocne strony swobodniej proszą o radę i wspierają siebie w działaniu. Możliwość lepszego poznania każdego członka zespołu przy okazji ciekawych aktywności, również i tych nieformalnych, poprzez wspólne wyjścia, warsztaty, imprezy integracyjne powinna mieć w standardzie każda organizacja. 

Rozwiązania na lata

ZOBACZ  Topowe zawody w postpandemicznej rzeczywistości. Kto jest na celowniku headhunterów?

Podejście, który skupia w sobie:

  1. rozwój, 
  2. dobrą atmosferę w miejscu pracy, w tym work – life balance,
  3. integrację i rozrywkę,
  4. ciekawe wyzwania,

powinno być stale pielęgnowane i wzbogacane o nowe rozwiązania, które nie tylko pomogą utrzymać standardy takiej strategii, ale też będą stale wpływać na jej atrakcyjność. Nie może być to jednorazowe działanie, bo rynek pracy się zmienia wraz z każdym kolejnym pokoleniem, które na nie wkracza. Oczekiwania będą rosły i będą być może coraz oryginalniejsze, ale jedno jest pewne, że te 4 aspekty muszą być absolutnym fundamentem każdego przedsiębiorstwa. Z mądrym zarządzaniem na wielu płaszczyznach wrażliwym na potrzeby pracowników, zadbasz o ich wysokie zaangażowanie i utrzymasz specjalistów na lata, a oni sami nie będą rozważali zmiany miejsca zatrudnienia.  


Jeżeli planujesz stworzenie, rozwój działu Digital Marketingu czy całego zespołu E-commerce zapraszamy do kontaktu  – kontakt@digitalx.pl. Pomożemy Ci określić profil pracownika, którego potrzebujesz, zakres jego obowiązków, umiejscowienie w strukturze, a następnie znajdziemy dla Ciebie odpowiedniego kandydata.