Najważniejsze elementy rekrutacji

Najważniejsze elementy rekrutacji.

 

Efektywność procesu rekrutacji to cel nadrzędny każdego rekrutera czy działu HR. W rzeczywistości jednak nadal dość często rekrutacje wydłużają się w czasie, generują ogrom aplikacji, które należy poddać wnikliwej analizie, i chyba najważniejsze mnożą zbędne koszty. Dlatego też przemyślane ułożenie konstruktywnego planu i mądre przejście przez poszczególne etapy pozwala na uniknięcie powyższych perturbacji. W związku z powyższym w przedmiotowym artykule omówione zostaną najważniejsze elementy rekrutacji.

 

Potrzebujesz wsparcia w rekrutacji e-commerce?

Digitalx weryfikuje i zatrudnia ludzi w obszarze e-commerce & digital. Wykorzystujemy branżowe doświadczenie i wypracowane relacje. Zapomnij o przedłużających się procesach, niepotrzebnych kosztach i niedopasowanych kandydatach.

Zapraszamy do kontaktu

Najbardziej czasochłonne w procesie rekrutacji jest…

 

Zdecydowanie, co zostało podarte badaniami, najbardziej absorbującym etapem, któremu poświęcamy najwięcej czasu są spotkania z kandydatami. Tak stwierdziło blisko 3/4 badanych specjalistów działu HR. Z pewnością taki wniosek dla wielu nie będzie zbytnio zaskakujący. Samo przygotowanie do rozmowy, często wielowątkowej by lepiej poznać kandydata, czy też czas poświęcony oczekiwaniu na następną osobę bez wątpienia pochłania raz, że sporo energii to dwa dużo czasu. Siłą rzeczy niejednokrotnie w ostatnim czasie, konsultacje twarzą w twarz, zostały zastąpione spotkaniami on-line. Skróciło to tym samym przebieg całego procesu co z kolei wpłynęło na oszczędność czasu i efektywność przeprowadzanych rekrutacji.

 

Przejrzystość procesu rekrutacji drogą do powodzenia.

 

Sami przedstawiciele branży HR w większości zauważają, iż procesy rekrutacyjne w ich przedsiębiorstwach nie są nadal zoptymalizowane, a tym samym wymagają dopracowania. Wieloczynnikowość rekrutacji kandydatów, począwszy od aplikacji, przez informacje zwrotne od managera, aż po przyswojenie i swobodne poruszanie się przez poszczególne etapy ma wpływ na czas ich trwania. Przeprowadzone badania wskazują, że w obszarze znajomości procedur przedstawiciele działów HR mają spore niedociągnięcia. Ma to niebagatelne znaczenie, albowiem stopień znajomości biznesu, a zwłaszcza obszaru w jakim dany ekspert się porusza jest furtką do, w tym przypadku, maksymalnie efektywnej rekrutacji.

Zobacz również:  Media Planner - Kto to. Zakres obowiązków

 

A może warto zadbać o wsparcie?

 

Chlebem powszednim każdego rekrutera jest zmaganie się ze złożonością procesu, a co za tym idzie przytłaczającą liczbą obowiązków. Z pewnością osoby działające w analizowanym obszarze nieraz zastanawiały się gdzie poszukać wsparcia w nawarstwiających się zadaniach. Aktualnie na rynku z pomocą przychodzą programy rekrutacyjne pokroju e-Rekrutera. W pewnym zakresie dają one możliwość zautomatyzowania określonych procesów. Korzystanie z tego typu rozwiązań to droga do wejścia na jeszcze wyższy, dla wielu zdających się na własne siły, nieosiągalny poziom.

 

Podsumowując procesy rekrutacyjne coraz bardziej ewoluują. Wszystko wskazuje na to, że i ten obszar w przyszłości będzie maksymalnie zautomatyzowany. Takie są bowiem potrzeby bardzo dynamicznego rynku. W obecnym, trudnym dla biznesu czasie pandemii, gdzie mamy do czynienia z redukcją etatów na niespotykana od dawna skalę, a co za tym idzie pozostających bez pracy wysokiej klasy specjalistów, firmy rekruterskie będą miały „pełne ręce roboty”. Dlatego też należy zintensyfikować działania ukierunkowane na jego usprawnienie co z kolei przełoży się na efektywność.


Jeżeli planujesz stworzenie, rozwój działu Digital Marketingu czy całego zespołu E-commerce zapraszamy do kontaktu z nami – kontakt@digitalx.pl. Pomożemy Ci określić profil osoby, której potrzebujesz, zakres jej obowiązków, umiejscowienie w strukturze, a następnie znajdziemy dla Ciebie odpowiedniego kandydata.


 

Notojob.com 🚀 Praca w e-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany eCommerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej