Trade Marketing Manager – kto to? Zakres obowiązków

Trade Marketing Manager odpowiada w firmie za szerokie działania z zakresu marketingu handlowego, mające na celu rozwój marki lokalnie i sprzedaż jej produktów do dystrybutorów.

W ramach założonego budżetu tworzy plany promocji, wdraża programy lojalnościowe i poszukuje innowacji mogących podnieść wskaźniki sprzedaży. Musi być znawcą rynku i wychwytywać istotne dla niego zmienne jak np. momenty zapotrzebowania na konkretne produkty.

Możliwe inne nazwy tego stanowiska

  • Manager ds. marketingu handlowego

Zakres obowiązków

  • zarządzanie budżetem
  • wprowadzanie nowych produktów
  • tworzenie strategii marketingowej w oparciu o strategię marki
  • analiza działań
  • tworzenie założeń programów lojalnościowych

Umiejętności

Trade Marketing Manager to stanowisko wyższego szczebla dlatego od osoby, która sprawuje te obowiązki oczekuje się wykształcenia kierunkowego związanego z marketingiem i dużej wiedzy praktycznej z tego zakresu. Marketing handlowy wymaga posiadanie ogromnej czułości rynkowej, aby móc adekwatnie realizować działania promocyjne i równolegle dostosowywać je do strategii firmy. Od niego zależy budowanie łańcucha dystrybucji produktów poprzez odpowiedni dobór sprzedawców. U Trade Marketing Managera poszukuje się zdolności analitycznych, planowania i realizacji budżetu.

Przy projektowaniu działań promocyjnych oczekuje się od niego dynamizmu w działaniu i pomysłowości przy szerokim wykorzystaniu dostępnych narzędzi. Ustala on harmonogramy marketingowe w porozumieniu z działem handlowym. Trade Marketing Manager jest osobą, która nadzoruje wszelkie procesy związane z marketingiem handlowym w firmie, co też wymusza na nim kontakty z różnymi osobami w strukturze, dlatego umiejętności współpracy i komunikacji są tu bardzo pożądane. Jest też odpowiedzialny za tworzenie atrakcyjnych programów lojalnościowych, których celem jest związanie klienta z marką na dłużej.

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej