Copywriter – kto to? Zakres obowiązków

Copywriter to mistrz słowa. Osoba odpowiedzialna za jasny, czytelny i atrakcyjny przekaz reklamowy. Copywriter pracuje głównie w agencjach reklamowych i PR, gdzie uczestniczy w przygotowywaniu warstwy tekstowej kampanii. Duet jaki tworzą wraz z działem kreatywnym dostarcza chwytliwych, rozpoznawalnych i angażujących treści zachęcających do podjęcia akcji: kliknij w link, sprawdź, kup! Rozejrzyj się, nadstaw uszu- copywriting jest wszędzie. To teksty na bilbordach w środku miasta, to spot radiowy z charakterystycznym dżinglem czy śmieszny dialog w reklamie telewizyjnej.

Zakres obowiązków

Copywriter pisze dłuższe teksty:

  • pod SEO
  • na bloga
  • teksty marketingowe
  • teksty promocyjne
  • treści do katalogów
  • oferty handlowe
  • redaguje teksty

i krótkie:

  • opisy kategorii i produktów
  • slogany reklamowe i hasła

Umiejętności Copywriter’a

Copywriter powinien mieć starannie wypracowany warsztat pisarski oraz znać zasady pisowni i gramatyki języka, w którym pisze. Musi mieć lekkie pióro i potrafić bawić się słowem, co jest bardzo pożądaną cechą szczególnie gdy posiada portfolio klientów z różnych branż i dla każdego z nich musi wyprodukować ciekawe copy. Tworzenie logicznych tekstów w przypadku np. działań promocyjnych jest bardzo istotne- nie można pozwolić by klient zgubił się w przekazie. Musi też potrafić czytać ze zrozumieniem, aby już na poziomie briefu wiedzieć czego oczekuje klient.

Owartość umysłu, zmysł obserwacji i śledzenie trendów bardzo pomoże mu w pracy- nigdy nie wiadomo kiedy trafi się pomysł na ciekawy slogan reklamowy. Dobrze jest, gdy ma też zdolność do wyobrażenia graficznego i potrafi połączyć słowo z obrazem. Copywriter musi wykazywać się zdolnością do pracy w zespole. Omawianie koncepcji, burze mózgów, sugestie, spotkania z klientem, współuczestniczenie w realizacji kampanii- pomysły kształtują się podczas takich właśnie aktywności, więc także umiejętność słuchania, dialogu i zrozumienie punktu widzenia innej osoby są tu na plus.

Copywriter nie pracuje w widełkach od-do. Najlepsze pomysły rodzą się też często poza pracą, w chwili relaksu i bez pouczucia presji np. podczas oglądania filmu w domu, czy na spacerze z psem. Warto mieć wtedy pod ręką coś do zapisania- świetne pomysły bywają ulotne, a szkoda by się zmarnowały.

Zobacz również:  Art Director - kto to? Zakres obowiązków

Szukasz pracy? Na portalu ogłoszeń znajdziesz ciekawe oferty z obszaru Digital & E-commerce: https://digitalx.pl/oferty-pracy/


Planujesz stworzenie, rozwój działu Digital Marketingu czy całego zespołu E-commerce?  Zapraszamy do kontaktu z nami: kontakt@digitalx.pl. Pomożemy Ci określić profil osoby, której potrzebujesz, zakres jej obowiązków, umiejscowienie w strukturze, a następnie znajdziemy dla Ciebie odpowiedniego kandydata.


 

Notojob.com 🚀 Praca w e-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany eCommerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej