Zasady skutecznego zarządzania potencjałem pracowników

Stale pojawiające się zmiany w biznesie i niepewność są jednymi z głównych czynników cechujących współczesny biznes. W celu umocnienia filarów struktury organizacyjnej firmy i uniknięcia gwałtownego przebiegu sytuacji, głównym zadaniem przedsiębiorstw stało się stawianie na działania podejmowane w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Inwestycja w skuteczne zarządzanie potencjałem pracowników jest obecnie jednym z najpopularniejszych trendów. Działania te mają wzmocnić pozycję firmy na rynku jak i również szeroko pojętą organizację biznesową. 

Budowanie przewagi konkurencyjnej 

Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost firmy jest budowanie przewagi konkurencyjnej, a także gwarancja cykliczności procesów. Ogromne pokłady nadziei spoczywają na managerach, gdyż tylko ich odpowiednie kwalifikacje i pomysłowość dają szansę na utworzenie silnej i stabilnej organizacji biznesowej. 

Jak zbudować przewagę konkurencyjną? 
  • właściwa identyfikacja kandydatów
  • ocena kandydatur oraz akceptacja listy wybranych kandydatów do kolejnego etapu
  • badanie kompetencji kandydatów procesem Assessment Center
  • wytypowanie listy osób o najlepszych kompletacjach
  • poinformowanie kandydatów o przyjęciu do programu
  • skomponowanie indywidualnego planu rozwoju dla kandydata
  • wdrożenie działań mających na celu rozwój
  • zamknięcie programu
Kluczowe etapy w zarządzaniu potencjałem pracowników

Aby najlepiej zarządzać potencjałem tkwiącym w pracownikach, najistotniejszym etap rekrutacji pracowników. W celu podjęcia sensownych decyzji personalnych pomocne są dedykowane ku temu formularze uwzględniające kluczowe dla danej organizacji kryteria. 

Na końcowe wnioski dotyczące wyboru uczestników programu składa się kilka etapów, są to m.in. ocena uzyskana po analizie formularza, urzeczywistnienie planów rocznych, zaangażowanie w powierzone obowiązki, wyniki badania kompetencji. Należy podkreślić, że coraz więcej firm decyduje się na profesjonalne i planowane zarządzanie potencjałem pracowników. 


Jeżeli planujesz stworzenie, rozwój działu Digital Marketingu czy całego zespołu E-commerce zapraszamy do kontaktu z nami – [email protected]. Pomożemy Ci określić profil osoby, której potrzebujesz, zakres jej obowiązków, umiejscowienie w strukturze, a następnie znajdziemy dla Ciebie odpowiedniego kandydata.