Zarobki zdaniem Polaków

Badania rynku pokazują, że jedynie co trzeci Polak czerpie satysfakcję z osiąganych dochodów. Ponadto uzyskane wyniki wskazują, że oczekujemy zarówno atrakcyjnych ale i przejrzystych zasad zarobkowania. Ponadto z analiz wynika, że duży procent (ponad 50% badanych) pracowników czynił zabiegi o podwyżkę. Równie duża liczba stanęła na stanowisku, że zasady udzielania podwyżek oraz na jakich warunkach miałyby one mieć miejsce są niejasne.

 

Zarobki, to po pierwsze.

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach rekrutacyjnych

Porozmawiaj o swoich wyzwaniach rekrutacyjnych ze specjalistami DIGITALX. Specjalizujemy się w obszarze RETAIL & E-COMMERCE (DIGITAL MARKETING). Dowiedz się, jak jesteśmy w stanie rozwiązać Twoje problemy. Bez żadnych zobowiązań.

Umów rozmowę

Dostępne informacje z rynku pracy pokazują, że rywalizacja między pracodawcami o pozyskanie jak najlepszego pracownika stale robi się coraz bardziej zażarta. Siłą rzeczy sytuacja taka sprawia, że oczekiwania płacowe wśród pracowników rosną. To ogromne wyzwanie dla przedsiębiorstw bijących się o najlepszych pracowników. Oferty pracy nie różnią się jednak tylko i wyłącznie wysokością zarobków ale choćby możliwością dalszego rozwoju. Niemniej jednak wysokość płac jest nadal jednym z najistotniejszych czynników motywacyjnych dla potencjalnych pracowników.  Dzieje się tak ponieważ zarobki były, są i będą niezmiernie istotnym obszarem życia i nadrzędną motywacją do zawodowego progresu. Poza tym z ustaleń wynika, że w ostatnich latach najczęstszym impulsem do zmiany miejsca pracy był czynnik płacowy.

               Inną sprawą jest to, że tylko jedna trzecia pracowników uważa, że ich pensja jest odzwierciedleniem ich CV. Taka sama grupa sądzi, że posiadają wyższe umiejętności aniżeli są za swoje usługi nagradzani. Najbardziej optymistycznymi nastrojami, z racji młodego wieku, wykazała się grupa w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat. Trzeba zaznaczyć, że jakość nastrojów bierze się z szerokiego dostępu do wiedzy na temat zarobków na podobnym stanowisku w innej firmie. W sieci funkcjonują tzw. porównywarki dające możliwość sprawdzenia ile się zarabia na danym stanowisku, w innym województwie.

Zobacz również:  Struktura organizacyjna działu Digital Marketingu. Struktura zespołu w małej, średniej i dużej firmie

Umiejętność negocjacji.

Z racji tego, że średnio tylko co czwarty pracownik mógł liczyć na podwyższę ze strony przełożonego większości przychodzi zawalczyć o nią samemu. Aby osiągnąć cel, kłania się w tym miejscu umiejętność negocjacji. Niezależnie jednak w jakim stopniu tę umiejętność mamy opanowaną ważne jest aby na rozmowę o podwyżce pójść dobrze przygotowanym. Musimy być zaopatrzeni w wiedzę jak przedstawiają się średnie zarobki na naszym stanowisku. Jakie mamy osobiste oczekiwania, z założeniem widełków płacowych. Czy też jakie znaczenie mamy w działalności firmy. Nie bez znaczenia pozostaje także moment, który wybierzemy na rozmowę. W wielu firmach problemy rodzi już sam fakt, że ścieżka postępowania prowadząca do uzyskania wyższego wynagrodzenia jest niejasna co utrudnia zdecydowanie prowadzenie negocjacji z pracodawcą. W większości firm mechanizm płacowy jest jednak przejrzysty i zrozumiały. Ważne jest, że jeżeli nasze starania o podwyższę nie przełożą się na wysokość wypłaty, aby pozostać otwartym i ustalić z przełożonym prognozę zakładającą podniesienie naszej płacy. Badania pokazują, że bardzo wysoko oceniamy samych siebie jeśli chodzi o umiejętność prowadzenia negocjacji. Na ogół też jest tak, że chętnie dążymy do uzyskania informacji ile zarabiają w danej branży inni natomiast sami wysokość swoich zarobków pozostawilibyśmy najchętniej w tajemnicy ? Na szczęście wiedzę o zarobkach w danej branży czerpie się z innych źródeł niż ta uzyskana bezpośrednio od konkretnego pracownika. Trzeba przyznać, że  kwestie wysokości zarobków u nas w kraju traktuje się wciąż jako temat tabu. Tyczy się to zarówno pracowników jak i samych pracodawców.

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej