Przeanalizowaliśmy ponad 10 000 CV… Popełniając te błędy w CV nie zrobisz kariery

Rynek pracy w obszarze Digital & E- commerce z dnia na dzień staje się coraz bardziej konkurencyjny i wymagający. W odpowiedzi na to wyzwanie, kandydaci powinni podjąć odpowiednie działania, aby wyróżnić się wśród innych CV i zdobyć wymarzoną pracę. W Digitalx analiza CV stanowi nieodłączny element codziennej pracy. Przeanalizowaliśmy już dziesiątki tysięcy aplikacji, zagłębiając się w ich treść oraz wnikliwie przyglądając się sposobie prezentacji informacji. To doświadczenie otworzyło nam oczy na powszechne pojawiające się błędy, które przyczyniają się do odrzucenia kandydatów w procesie rekrutacyjnym.

W poniższym artykule chcielibyśmy podzielić się z Wami największymi wpadkami, które krążą w świecie CV, a także naszymi cennymi radami, które pozwolą uniknąć tych błędów i zdobyć wymarzoną pracę w obszarze Digital & E-commerce.

Istota dobrego CV

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

CV to nie tylko zwykły dokument – to przedstawienie naszych osiągnięć, umiejętności i doświadczenia, które decydują o dalszych losach kariery zawodowej. W dzisiejszych czasach CV nie powinno być traktowane jedynie jako lista faktów dotyczących naszej edukacji i zatrudnienia, ale jako szansa na przekonanie pracodawcy, że jesteśmy odpowiednim kandydatem na stanowisko, które oferuje. Czy nie każdy kandydat dąży w końcu do tego, aby jak najlepiej przedstawić swoje mocne strony i skłonić rekrutera do sięgnięcia po telefon i umówienia rozmowy rekrutacyjnej?

Dlaczego unikanie błędów w CV jest tak ważne?

Prawdopodobnie niektórzy z Was pomyśleli sobie właśnie, że przecież każdemu z nas zdarzają się drobne pomyłki i to nic wielkiego. Warto jednak wiedzieć, że to właśnie one wpływają na:

Atrakcyjność kandydata

  • Pierwsze wrażenie: błędy w CV mogą rzucać cień na pierwsze wrażenie, które kandydat robi na rekruterze, a także uczynić CV mniej atrakcyjnym i profesjonalnym.
  • Brak precyzji: CV które nie przekona rekrutera o konkretnych osiągnięciach i umiejętnościach kandydata, będzie miało wpływ na obniżenie atrakcyjności jego profilu.

Szanse w procesie rekrutacyjnym

  • Automatyczne odrzucenie: wiele firm korzysta z systemów automatycznego przetwarzania CV, które odrzucają dokumenty zawierające błędy. Automatyczne filtry często eliminują aplikacje, które nie spełniają określonych kryteriów, a błędy są jednym z najczęstszych powodów odrzucenia.

Decyzje w procesie rekrutacyjnym

  • Brak profesjonalizmu: CV z błędami daje wrażenie braku profesjonalizmu i dbałości o szczegóły. Rekruterzy często przypuszczają, że kandydat, który nie zadbał o dokładność swojego CV, może nie zadbać również o jakość swojej pracy.
  • Niewiarygodność: błędy mogą budować wrażenie, że kandydat nie jest wiarygodny, lub nie dba o swoją reputację zawodową. Rekruterzy zwracają uwagę na szczegóły, które świadczą o podejściu kandydata do swojej kariery.

10 najczęstszych błędów w CV

1. Brak związku z oferowaną posadą

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez kandydatów jest brak dostosowania CV do wymagań konkretnej oferty pracy. To nie tylko zaniedbanie, ale również potencjalna przeszkoda na drodze do wymarzonej kariery. Osoby zatrudniające poszukują kandydatów, którzy nie tylko posiadają odpowiednie umiejętności i doświadczenie, ale którzy potrafią je skutecznie przekształcić na korzyści dla przyszłej firmy. Niestety, jeśli nasze CV nie odzwierciedla tego, czego firma oczekuje, nasza aplikacja może zostać szybko odrzucona.

Porada: Nie wysyłaj jednego uniwersalnego CV ,,masowo’’. Każda Twoja aplikacja powinna być odpowiedzią na konkretne ogłoszenie opublikowane przez pracodawcę.
Zastosowanie: 

  • Zanim aplikujesz, sprawdź firmę i stanowisko, aby dowiedzieć się, jak wygląda idealny kandydat.
  • Po analizie zwróć uwagę na to, czy Twoje CV jest odzwierciedleniem potrzeb firmy – jeśli nie, zastanów się jak to zmienić.

2. Niedopasowana nazwa stanowiska w CV

Podczas tworzenia CV precyzyjne określenie stanowisk, które zajmowaliśmy w poprzednich miejscach pracy jest absolutnie kluczowe. Nazwa stanowiska powinna być zrozumiała, a także zgodna z terminologią używaną w branży. Umożliwia to potencjalnemu pracodawcy szybkie zrozumienie naszych obowiązków i roli, jakie pełniliśmy w poprzednich firmach. Warto również zwrócić uwagę na to, czy nazwy poprzednich stanowisk są spójne z obowiązkami, które opisujemy w CV.

W Digitalx wielokrotnie trafiliśmy na kandydatów posiadających pożądane przez pracodawcę umiejętności i doświadczenie, jednak ich nazwa stanowiska w CV na to nie wskazywała. Powodowało to niezainteresowanie pracodawcy spotkaniem z kandydatem oraz odrzucenie jego kandydatury w procesie.
Porada: Przepisywanie nazwy stanowiska z umowy to nie zawsze dobry pomysł.
Zastosowanie: 

  • Sprawdź w dostępnych źródłach np. specjalistycznych serwisach z ofertami pracy, aby dowiedzieć się, jakie są powszechnie stosowane nazwy stanowisk w danej branży.
  • Skonsultuj się z mentorami, kolegami z pracy czy specjalistami z dziedziny HR, którzy pomogą Ci znaleźć odpowiednią nazwę dla Twojego stanowiska.
  • Po przeprowadzeniu researchu wybierz nazwę najbardziej dostosowaną do oferty oraz rzecz jasna Twoich umiejętności. 

3. Długość CV

Zarówno zbyt długie, jak i zbyt krótkie CV mogą stanowić problem w procesie rekrutacyjnym. Mocno rozbudowane dokumenty, choćby wypełnione wartościowymi informacjami, mogą zanudzić rekrutera, który musi przejrzeć dziesiątki podobnych aplikacji. Z kolei zbyt krótkie CV nie dostarczają wystarczającej ilości informacji o naszym doświadczeniu i umiejętnościach. Przy tworzeniu CV warto mieć na uwadze, że każda informacja powinna być zwięzła i trafna, co pozwoli na przyciągnięcie uwagi rekrutera, zachowując jednocześnie jego zainteresowanie.

Porada: Usilne ,,lanie wody’’ w celu wydłużenia treści CV nie będzie dobrym rozwiązaniem.
Zastosowanie: 

  • Postaraj się, aby dokument miał maksymalnie 1-2 strony – zawierając w nim wszystko to, co najważniejsze.

4. Błędy ortograficzne i gramatyczne

Ważnym aspektem przy tworzeniu CV jest dbałość o poprawność językową. Pomijanie korekty może prowadzić do poważnych błędów ortograficznych czy gramatycznych, które rzucają złe światło na nasze umiejętności komunikacyjne oraz dbałość o szczegóły. Rekruterzy zwracają uwagę na nasze zdolności językowe, które są kluczowe w wielu dziedzinach pracy. Błędy w CV świadczą o braku uwagi na szczegóły, co jest cechą niepożądaną dla większości stanowisk, zwłaszcza tych wymagających precyzji i skrupulatności.

Porada: Przed wysłaniem swojego CV sprawdź je więcej niż raz, w celu eliminacji ewentualnych błędów.
Zastosowanie:

  • Możesz skorzystać ze specjalnych platform, które pomogą Ci w sprawdzeniu pisowni i gramatyki.
  • Zwróć uwagę na zastosowanie czasu przeszłego oraz teraźniejszego w opisie historii zatrudnienia.

5. Nieczytelna Struktura CV/ Niestandardowy układ CV:

Czytelność dokumentu to klucz. Kandydaci często popełniają błąd, nie zwracając uwagi na strukturę i układ swojego CV. Niechronologicznie ułożone sekcje, brak klarowności w prezentacji danych – wszystko to może odstraszyć rekrutera. Przy tworzeniu CV warto postawić na przejrzystość. Dobrze zorganizowane informacje, czytelne nagłówki i odpowiednio wyeksponowane najważniejsze punkty są kluczowe dla tego, aby rekruter mógł szybko zrozumieć nasze kwalifikacje. Nieczytelna prezentacja może sprawić, że nawet wartościowe umiejętności przepadną w chaosie informacyjnym.

Zobacz również:  Jak przyspieszyć procesy rekrutacji online?
Porada: Zastanów się, jakie informacje będą w danym procesie najważniejsze dla rekrutera i postaraj się przykuć jego uwagę właśnie na nich. 
Zastosowanie: 

  • Chcesz zwrócić szczególną uwagę na swoje ostatnie doświadczenie? W takim razie opisując historię zatrudnienia, umieść je na samej górze CV.

6. Doświadczenie niezwiązane ze stanowiskiem

Jednym z fundamentalnych błędów popełnianych przez kandydatów jest przedstawianie doświadczenia, które nie jest związane z oferowaną pracą. Ukierunkowanie doświadczenia zawodowego na konkretne stanowisko jest kluczową zasadą. Rekruterzy szukają informacji, które bezpośrednio przekładają się na wymagania zawarte w ofercie pracy. Zbyt ogólne informacje czy opis doświadczenia, które nie ma związku z oczekiwaniami mogą sprawić, że nasza aplikacja zostanie odrzucona. Warto więc podkreślić doświadczenie i umiejętności, które są bezpośrednio związane z danym stanowiskiem, co pozwoli rekruterowi dostrzec, jakie wartości możemy wnieść do firmy i nie odwróci niepotrzebnie jego uwagi na mniej istotne informacje.

Porada: Sprawdź, czy wszystko to czego oczekuje pracodawca znajduje się w Twoim CV. Przeanalizuj ogłoszenie firmy oraz swoje CV, a następnie zastanów się, czy w Twoim dokumencie znajdują się odpowiednie informacje.
Zastosowanie: 

  • Przeczytaj uważnie opis stanowiska, a następnie podkreśl w CV obowiązki , umiejętności i doświadczenie, które jest ważne.
  • Nie wymieniaj wszystkich swoich umiejętności i doświadczenia zawodowego. Np. jeśli szukasz pracy jako księgowy, nie musisz wspominać o umiejętności projektowania graficznego.

7. Niezaktualizowane CV

Regularna aktualizacja CV jest niezbędna. Nieaktualne informacje mogą prowadzić do sytuacji, w której wyglądamy na nieświadomych zmian w branży, która rozwija się w zastraszającym tempie. Nowe technologie, trendy marketingowe i metody biznesowe są na porządku dziennym. Zatem, jeśli nasze CV nie będzie odzwierciedlać najnowszego doświadczenia, umiejętności i osiągnięć, możemy przegapić szansę na zaprezentowanie się jako kandydat dopasowany do aktualnych wymagań rynku pracy.

Porada: Wysłanie nieaktualnego CV może mieć także wpływ na szybkość i jakość oceny kandydatury w danym procesie rekrutacyjnym. Najczęściej jeszcze przed podjęciem decyzji o zaproszeniu kandydata na rozmowę rekrutacyjną, wymaga się dosłania przez niego aktualnych informacji. 
Zastosowanie: 

  • Poświęć czas na aktualizację swojego CV jeszcze przed wysłaniem swojej aplikacji.

8. Nieprecyzyjne informacje i zbyt ogólny opis umiejętności:

Precyzja w opisie naszych umiejętności i osiągnięć jest kluczowa. Unikajmy ogólników, które nie przekazują rzeczywistego obrazu naszych kompetencji. Zamiast tego, skupmy się na konkretnych projektach czy umiejętnościach, które mogą przynieść wartość przyszłemu pracodawcy. Zbyt ogólne opisy, które nie pokazują, jakie mamy umiejętności w praktyce, mogą sprawić, że nasze CV będzie wyglądać jak wiele innych, co ogranicza nasze szanse na wyróżnienie się w tłumie aplikacji.

Porada: Tworząc swoje CV skup się na wypisaniu tych umiejętności, które będą istotne dla danego stanowiska. 
Zastosowanie: 

  • Aplikując na stanowisko specjalistyczne/techniczne, wypisz przede wszystkim umiejętności twarde np. znajomość konkretnych programów.  

9. Niewymierna prezentacja osiągnięć/Brak liczb :

Konkretne liczby i wyniki działają jako dowody na Twoje osiągnięcia. Pokazują pracodawcy, że nie tylko mówisz o swoich umiejętnościach, ale także potrafisz udokumentować swoje sukcesy liczbami i faktami. Pracodawcy często otrzymują wiele aplikacji na jedno stanowisko, jednak konkretne liczby potrafią przyciągnąć ich uwagę i pomóc Ci wyróżnić się w tłumie. Świadczą bowiem o tym,  że nie tylko wykonujesz dobrze swoje zadania, ale także przynosisz korzyści firmie.

Porada: Staraj się zbierać konkretne liczby, procenty lub ilości, które odzwierciedlają Twoje osiągnięcia w poprzednich miejscach pracy. Na przykład, zamiast powiedzieć, że zwiększyłeś sprzedaż, napisz o tym, że zwiększyłeś sprzedaż o 30% w ciągu 6 miesięcy.
Zastosowanie: 

  • Zamień ,,Zwiększyłem sprzedaż”, na ,,Zwiększyłem sprzedaż o 30% w ciągu 6 miesięcy.”
  • Zamień ,,Byłem odpowiedzialny za kierowanie ruchu na stronę internetową.” na: ,,W 2021 r. wygenerowaliśmy ponad 100 000 ruchu na stronie, co zaowocowało sprzedażą 3600 produktów.”

10. Luki w zatrudnieniu/ Krótkie okresy zatrudnienia:

Luki w zatrudnieniu są problematyczne, ponieważ mogą budzić pytania dotyczące Twojej stabilności zawodowej i umiejętności utrzymania zatrudnienia. Pracodawcy często oczekują ciągłego, stabilnego zatrudnienia jako wskaźnika zaangażowania i rzetelności kandydata. Luki w zatrudnieniu mogą podnieść wątpliwości co do tych cech, co może wpływać negatywnie na decyzję o zatrudnieniu.

Porada: Ważne jest, aby w sposób uczciwy i klarowny wyjaśnić przyczyny luk w zatrudnieniu w swoim CV, pokazując jednocześnie, co zrobiłeś, aby utrzymać się aktywnym i rozwijać swoje umiejętności podczas tych okresów.
Zastosowanie: 

  • Wyjaśnij krótko przyczyny luk w zatrudnieniu. Jeśli byłeś bezrobotny ze względu na konieczność opieki nad chorym członkiem rodziny, studiowanie, podróżowanie, czy próbę rozpoczęcia własnego biznesu, podaj tę informację w jednym krótkim zdaniu wraz z datą. 
  • Jeśli byłeś aktywny w czasie przerwy w zatrudnieniu, podaj szczegóły. To mogą być kursy doszkalające, wolontariat, projekty społecznościowe, czy praca tymczasowa. Pokaż, że pozostawałeś aktywny i rozwijałeś swoje umiejętności.
  • W celu poprawy wiarygodności swojej kandydatury warto również poprosić swoich poprzednich pracodawców/przełożonych o referencje – np. w formie numeru kontaktowego, który umieścisz w CV. 

Jak uniknąć powyższych błędów?

Przede wszystkim należy pamiętać, że jedno uniwersalne CV nie pasuje do wszystkich ofert pracy. Każde CV powinno być starannie dopasowane do wymagań konkretnego stanowiska. Należy podkreślić w dokumencie to doświadczenie i umiejętności, które są kluczowe dla danej roli. Personalizacja CV sprawia, że jesteś bardziej atrakcyjnym kandydatem dla pracodawcy.

Tworząc swoje CV poświęcić wystarczająco dużo czasu na staranną redakcję i korektę ewentualnych błędów. Wyeliminowanie pomyłek ortograficznych i gramatycznych świadczy bowiem o Twojej dbałości o szczegóły.

Zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy, możesz opisać również swoje osiągnięcia, które przyniosłeś poprzednim pracodawcom – pokaż jak Twoja praca przyczyniła się do sukcesów zespołu i/lub firmy. Takie szczegółowe informacje sprawią, że Twoje CV będzie bardziej przekonujące i zauważalne w tłumie.

Dopracuj swoje CV i zdobądź wymarzoną pracę

Jeśli stoisz przed wyzwaniem stworzenia CV, lub Twoje aktualne CV wymaga poprawy – zachęcamy do zapoznania się z artykułem stworzonym we współpracy z sprawny.marketing, który zawiera szczegółowe wskazówki dotyczące tworzenia efektywnego CV:

Jak napisać dobre CV, które przyciągnie uwagę rekrutera?

Pamiętaj, że dobrze przygotowane CV to klucz do zdobycia wymarzonej pracy.

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej