HR (ang. Human Resources) to dział w firmie odpowiedzialny większość działań związanych z pracownikami jak rekrutacja, zatrudnianie, proces onboardingu, różnego rodzaju szkolenia czy administracja świadczeń pracowniczych w organizacji.
W ostatnich latach rola HR znacznie się rozwinęła, a jego znaczenie zwiększyło – szczególnie ich strategiczna pozycja i realny wpływ na funkcjonowanie firmy.
Samo pojęcie ZZL jest bardzo szerokie – zadań, które wykonuje ten dział jest całe mnóstwo, dlatego aby jak najlepiej zrozumieć jego istotę dokonuje się podziału na HR miękki oraz HR twardy.
HR miękki
Część miękka działu HR obejmuje wszystkie działania w firmie, które związane są z jakością pracy pracowników oraz dobrą atmosferą w organizacji.
Łączy w sobie aspekty związane z rekrutacją (zwracając uwagę na candidate experience), employer brandingiem, rozwiązywaniem konfliktów, rozwojem czy zwiększeniem umiejętności wśród osób zatrudnionych. Miękki dział HR przykłada szczególną uwagę do zwiększania poziomu zaangażowania pracowników i ich stopień identyfikacji z firmą poprzez odpowiednie motywowanie do działania.
Niektórymi z obowiązków osób pracujących w tym obszarze jest: przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych, onboarding nowych pracowników, przygotowywanie ocen pracowniczych czy analiza i badanie potrzeb zatrudnionych.
HR miękki skupia się więc na pracownikach oraz wizerunku marki.
HR twardy
Ten obszar HR zajmuje się zagadnieniami kadrowymi, które dotyczą płac i kwestii administracyjnych, a także analitycznych.
Niezwykle istotna jest tutaj znajomość aktualnych przepisów prawa pracy, a także wiedza i doświadczenie w pracy na nowoczesnych oprogramowaniach.
Za co odpowiada twardy HR? Między innymi za przygotowanie dokumentacji pracowniczej, współpracę z księgowością czy instytucjami państwowymi (ZUS oraz Urząd Skarbowy).
Pracownicy kadr odpowiadają za całokształt związany ze sprawami formalnymi wynikającymi z podejmowaniem czy kończeniem współpracy z kandydatami/osobami zatrudnionymi w przedsiębiorstwie – w grę wchodzi więc przygotowywanie umów, zmianami, które w nich zachodzą oraz wypowiedzenia.
HR – stanowiska vs zarobki
Wynagrodzenie w branży HR jest różnorodne – bardzo dużo zależy od doświadczenia, znajomości języków czy poziomu odpowiedzialności stanowiska. Poniżej przedstawiamy Raport płacowy 2023 stworzony przez Hays Poland obrazujący aktualną sytuację na rynku pracy tym obszarze.
Źródło: Raport płacowy 2023, Hays Poland
Warto wiedzieć, że coraz częściej w firmach pojawia się tematyka well-beingu. W związku z tym organizacje zaczynają skupiać się również na rozwoju tych aspektów i zwiększaniu inwestycji w tym obszarze.
Pierwsze kroki w HR
Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest analiza, który obszar związany z HR jest dla nas nalepszy. Dobrym rozwiązaniem może być stworzenie listy, które elementy są świetne w tej branży oraz te niekoniecznie dla nas atrakcyjne.
W ZZL dużą rolę odgrywa wcześniejsze doświadczenie, a niekoniecznie studia, choć poszukując specjalistów firmy często wspominają o wykształceniu związanym z zarządzaniem (czy zarządzaniem zasobami ludzkimi), finansami czy psychologią, a także biznesem. Nie oznacza to jednak, że nie zwiększa ono atrakcyjności Kandydata – warto więc przemyśleć edukację w tym obszarze.
Często na stanowiska juniorskie wybiera się osoby, które wcześniej pracowały w sprzedaży, administracji czy obsłudze klienta.
Podczas rekrutacji do miękkiego obszaru HR duży nacisk jest położony na kompetencje miękkie: umiejętności interpersonalne, odporność na stres czy umiejętność rozwiązywania konfliktów. W HR twardym dużym plusem będzie znajomość specjalistycznych programów, zagadnień płacowo-kadrowych, dokładność, zdolność analitycznego myślenia czy dobra organizacja pracy.
Bardzo istotna będzie tutaj znajomość języków obcych, która znacznie zwiększy naszą atrakcyjność na rynku pracy i ułatwi dalszą ścieżkę zawodową – dotyczy to całego obszaru związanego z zarządzaniem zasobami ludzkimi.
Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie swojej przygody z HR w agencji, które często mniejszą wagę przykładają do doświadczenia u osób aplikujących – szczególnie jeśli chcemy rozwijać się w kierunku rekrutacji. Do szerszego HR lepszą opcją będzie dział wewnętrzny firmy, ale wszystko jest do osiągnięcia w swoim czasie.
Branża HR charakteryzuje się dużym naciskiem na rozwój osób w niej pracujących, dlatego po dostaniu się na konkretne stanowisko nie można zapomnieć o dalszym zwiększaniu swoich umiejętności poprzez różnego rodzaju kursy, szkolenia czy webinary i podcasty. Gdzie konkretnie szukać wiedzy HRowej? Z pomocą przychodzą portale branżowe (HR News, Plus HR) czy blogi (HR na obcasach, How2HR), a także grupy na Facebook’u – HR HRowy HRem.