Google Tag Manager – czym jest i jak z niego korzystać?

Google Tag Manager to narzędzie, z którego bardzo często korzystają marketerzy oraz analitycy internetowi. Znakomicie nadaje się ono do zarządzania kodem witryny, znacząco ułatwiając i przyspieszając konfigurację analityki czy śledzenie konwersji dla systemów reklamowych. Jak działa Google Tag Manager? W jaki sposób jest zbudowany? Jakie są jego główne zalety?

Czym jest Google Tag Manager?

Google Tag Manager jest narzędziem, które pozwala na proste i wygodne dodawanie, usuwanie oraz modyfikowanie tagów na stronę internetową. Dzięki temu, z jednego miejsca można zarządzać wszystkimi potrzebnymi skryptami. Umożliwia to efektywne analizowanie danych z witryny, śledzenie źródeł ruchu oraz wzrost konwersji. Google Tag Manager eliminuje konieczność każdorazowego ingerowania w kod witryny w momencie, w którym niezbędne jest
zaimplementowanie nowego skryptu. Jednorazowe zastosowanie kodu omawianego narzędzia pozwala na wdrażanie za jego pośrednictwem najpopularniejszych tagów, takich jak Google Analytics, Google Ads czy Facebook Pixel.

W jaki sposób zbudowany jest Google Tag Manager?

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

Google Tag Manager składa się z trzech głównych elementów:
TAG — to specjalne fragmenty kodu, w których zdefiniować można między innymi ID Facebook Pixel czy Google Analytics.
Zdarzenia — elementy odpowiadające za ustalenie momentu, w którym ma zostać wywołany uprzednio ustawiony TAG. Może to być na przykład wywołanie pixela konwersji z Google Ads czy Facebooka, kliknięcia w link lub obejrzenie strony internetowej.
Zmienne — informacje mogące zostać wykorzystane w tagach lub zdarzeniach.

W Google Tag Manager istnieje możliwość przydzielenia uprawnień na poziomie zarówno konta, jak i samego kontenera. Gdy dany użytkownik ma mieć dostęp do wszystkich uprzednio stworzonych kontenerów, powinien on otrzymać uprawnienia na poziomie konta. Do wyboru są tu dwa — View Only oraz View, Edit and Manage. Jeżeli użytkownik ma mieć możliwość edycji kontenera lub nie może on posiadać dostępu do całego konta, należy przydzielić mu uprawnienia na poziomie kontenera. Dostępne są tutaj następujące możliwości: View Only, View and Edit oraz View, Edit, Delete & Publish. Pozwala to w pełni swobodnie zarządzać dostępem do konta,
zachowując pełną kontrolę nad znajdującymi się tam danymi.

Google Tag Manager i jego zalety

Dlaczego warto korzystać z narzędzia, jakim jest Google Tag Manager?

Oto jego główne zalety:

  • Możliwość implementowania tagów bez konieczności korzystania z pomocy programisty — w sytuacji, w której zachodzi konieczność zaingerowania w kod strony internetowej, wiele osób decyduje się zlecić to zadanie programiście, w obawie przed ewentualnymi problemami z witryną. Wydłuża to jednak cały proces i może się wiązać z dodatkowymi kosztami. Korzystając z Google Tag Manager, użytkownik może samodzielnie wdrażać nowe skrypty. Nawet jeżeli na skutek takich działań strona zacznie działać niepoprawnie, wystarczy wrócić do ustawień kontenera sprzed wdrożenia ostatniego skryptu.
  • Łatwiejsze wprowadzanie zmian na stronie internetowej — każda witryna raz na jakiś czas wymaga wprowadzenia na niej poprawek czy aktualizacji. Chcąc dokonać zmiany jej wyglądu, szablonu czy systemu CMS, niezbędne jest przeniesienie wszystkich skryptów uprzednio zaimplementowanych bezpośrednio w kodzie. Jest to jednak zadanie czaso — i pracochłonne. Aby je przyspieszyć i usprawnić, wystarczy skorzystać z Google Tag Manager, przenosząc w nowe miejsca kod do kontenera, w którym umieszczone zostały tagi z konkretnej strony. W ten sposóbwywołać można wszystkie skrypty znajdujące się na danej witrynie.Skrócenie czasu ładowania strony — każdy dodatkowy skrypt w kodzie witryny internetowej sprawia, że ładuje się ona nieco wolnej. Im dłużej to trwa, tym większa szansa, że zniecierpliwiony użytkownik zdecyduje się ją opuścić. Google Tag Manager pozwala zachować porządek w tagach, na bieżąco usuwając zbędne i odciążając w ten sposób stronę internetową. Dzięki omawianemu narzędziu, tagi ładują się asynchronicznie, co przekłada się na skrócenie całkowitego czasu wczytywania się witryny.
Przeczytaj:  ROI a ROAS

Najczęściej popełniane błędy przy korzystaniu z Google Tag Manager

Nieumiejętne lub niewłaściwe korzystanie z GTM może prowadzić do błędów i nieprawidłowego działania tagów, co wpływa na dokładność danych śledzących i analizowanych w ramach działań marketingowych. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej popełnianych błędów w korzystaniu z Google Tag Manager:

1. Nieodpowiednia konfiguracja tagów

Nieprawidłowa konfiguracja tagów może prowadzić do przesyłania niepoprawnych danych na temat działań użytkowników na stronie internetowej. W przypadku nieodpowiedniej konfiguracji, tagi mogą zbierać nieprawidłowe dane lub nie działać w ogóle. Ważne jest, aby przed dodaniem tagów do kontenera GTM dokładnie zapoznać się z dokumentacją i instrukcjami dostępnymi na stronach Google.

2. Nieprawidłowa implementacja triggerów

Trigger to element, który określa, kiedy dany tag ma zostać uruchomiony na stronie internetowej. Niewłaściwie zdefiniowane triggery mogą prowadzić do nieprawidłowego działania tagów lub ich nieuruchamiania w ogóle. Warto zadbać o dokładną definicję triggerów, aby tagi były uruchamiane tylko wtedy, gdy są potrzebne i zgodne z celami marketingowymi.

3. Brak weryfikacji działań tagów

Brak weryfikacji działań tagów może prowadzić do zbierania nieprawidłowych lub niepotrzebnych danych, co może wpłynąć na jakość analiz i planowanie działań marketingowych. Warto regularnie weryfikować działanie tagów i ich poprawność, aby uniknąć błędów i zapewnić dokładność danych.

Korzystanie z Google Tag Manager wymaga dokładnego zrozumienia platformy i jej funkcjonalności. Nieprawidłowa konfiguracja tagów, triggery i brak weryfikacji działań tagów to najczęściej popełniane błędy, których warto unikać. Ważne jest, aby zadbać o dokładną definicję i weryfikację działania tagów, aby zapewnić dokładność danych i efektywność działań marketingowych.

Aby skutecznie wykorzystać GTM, warto przemyśleć swoją strategię śledzenia, utworzyć kontener, dodać tagi oraz regularnie testować i optymalizować swoją strategię marketingową. Dzięki GTM można dokładnie mierzyć wyniki działań marketingowych i optymalizować stronę pod kątem konwersji, co przyczynia się do zwiększenia skuteczności kampanii i generowania większych zysków.

 

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej
Write a comment

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.