Czterodniowy tydzień pracy coraz bliżej?

Obecnie coraz częściej mówi się o zmniejszeniu czasu pracy do 4 dni w tygodniu. W tym kierunku podążają już takie kraje jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Dania czy Holandia. Jeśli chodzi o Polskę – jest to temat, który powoli zostaje poruszany w sferze politycznej – projekt ustawy dotyczący właśnie tego aspektu trafił niedawno do naszego Sejmu. Co w takim razie daje nam czterodniowy tydzień pracy? 

Czterodniowy tydzień pracy – zalety 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze pozytywne cechy, które niesie ze sobą zmniejszenie czasu pracy: 

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

Zwiększona produktywność pracowników: Przeprowadzone badania pokazują, że ludzie są bardziej produktywni, gdy mają krótsze tygodnie pracy, ponieważ są mniej narażeni na wypalenie i mają więcej czasu na odpoczynek i ładowanie.

Lepszy work-life balance: Czterodniowy tydzień pracy może dać ludziom więcej czasu na spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, realizowanie hobby lub zajmowanie się osobistymi obowiązkami.

Zmniejszony stres: Dzięki krótszemu tygodniowi pracy ludzie mogą odczuwać mniejszy stres i presję związaną z wykonywaniem zadań, co może prowadzić do poprawy samopoczucia psychicznego i fizycznego.

Mniejsza absencja: Pracownicy, którzy mają więcej czasu na odpoczynek i relaks mogą rzadziej brać wolne z powodu choroby lub wypalenia zawodowego, które w Polsce jest niestety coraz powszechniejsze.

Oszczędność kosztów: Niektóre firmy mogą być w stanie zaoszczędzić pieniądze na kosztach ogólnych, takich jak energia i przestrzeń biurowa, jeśli są otwarte przez mniej dni w tygodniu.

Przyciąganie i zatrzymywanie pracowników: Wdrożenie czterodniowego tygodnia pracy może być atrakcyjną korzyścią dla potencjalnych pracowników, co może pomóc firmom przyciągnąć i zatrzymać największe talenty.

Zobacz również:  Rodzaje stanowisk w dziale HR

Jak widzą to pracownicy? 

Według badania przeprowadzonego przez ManpowerGroup w 2022 r. 73% ankietowanych osób preferowałoby pracę 4 dni w tygodniu – z zachowaniem wynagrodzenia za 5 dni. Dlaczego warto zwrócić na to uwagę? Według danych OECD w 2021 r. znaleźliśmy się na 6 miejscu, jeśli chodzi o ilość przepracowanych przeciętnie godzin w roku i na 2 miejscu biorąc pod uwagę państwa UE. To alarmujący wynik, tym bardziej porównując go ze zwiększającym się procentem osób wypalonych zawodowo w naszym kraju.

Alternatywy  

Innym rozwiązaniem, które również powoli wprowadzają firmy jest praca 6 godzin dziennie (z zachowaniem takiego samego wynagrodzenia) – np.  jak w przypadku polskiego oddziału Tradedoubler lub model, w którym pracownicy w piątek nie skupiają się na pracy nad bieżącymi sprawami, będąc jednocześnie w biurze. 

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej