Jednym ze sposobów w jaki najlepsi kandydaci mogą wyróżnić się w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, są stawiane przez nich interesujące i wnikliwe pytania, tym samym przedstawiające ich jako ciekawych i świadomych swojej kariery postaci.
Pytania do rekrutera
Opublikuj swój artykuł!
Masz wiedzę w obszarze HR, E-commerce, marketingu i sprzedaży? Podziel się nią na naszym blogu! Twoje treści mogą zainspirować tysiące czytelników.
Skontaktuj się z namiJako osoba zajmująca się rekrutacją odpowiadaj zawsze szczerze i wyczerpująco na wszystkie pytania kandydata. Ważne abyś zwrócił uwagę na tematy jakie w nich porusza. Obserwuj reakcje na Twoje odpowiedzi, biorąc pod uwagę również sygnały niewerbalne, i sprawdzaj czy w kolejnym kroku wywołują one jakąś dyskusję. To jak kandydat prowadzi sesję pytań szybko zdradzi czy to staranie przygotowane wystąpienie, by zrobić wrażenie, czy jednak spontaniczne działanie. Poniżej przygotowaliśmy kilka pytań, które może zadać Ci podczas rozmowy rekrutacyjnej wyróżniający się kandydat.
Jakie są oczekiwania co do moich osiągnięć, które powinienem zrealizować w ciągu najbliższych 3 miesięcy i jak będą one mierzone?
Pierwsze 3 miesiące okresu próbnego to egzamin dla kandydata, który wskaże czy jest odpowiednią osobą na stanowisku. Tak postawione pytanie informuje o jego podejściu do tego kluczowego okresu pracy. Osoby, które chcą zacząć działać skutecznie i skupić się na konkretach, będą chciały wiedzieć co w tym czasie powinny zrealizować, na jakim poziomie i przy wykorzystaniu jakich zdolności. Taka informacja pomoże im się lepiej przygotować do nowej roli.
Jak moja rola przyczyni się do realizacji strategii firmy?
Pytanie to zdradza, że kandydat ma świadomość tego, że od jego pracy zależy coś znacznie więcej – rozwój i sukces firmy. Tego typu pytanie może być wskazówką dla rekrutera, że znalazł w kandydacie coś znacznie więcej, tj. cechę, która odpowiada za chęć wykonywania pracy wartościowej nie tylko we własnym interesie, ale całościowo realizując misję firmy. To jest świetny znak, bo sygnalizuje dużą motywację jednostki.
Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat zespołu, mojej roli i miejscu w hierarchii.
Takie pytanie jest chęcią poznania zespołu jeszcze przed podjęciem pracy, by rozeznać się w osobach i ich kwalifikacjach. Z iloma osobami będzie pracować, do ilu raportować oraz dla ilu będzie mentorem z racji doświadczenia. Może być też próbą dowiedzenia się o obecności osób trudnych w zespole.
Czy możesz opisać cechy najlepszych pracowników w firmie?
Utalentowani kandydaci chcą być postrzegani jako jedni z lepszych oraz jako wnoszący do firmy coś więcej. Odpowiedź pomoże im zweryfikować własne umiejętności i cechy oraz ukierunkować rozwojowo.
Z jakimi poważnymi wyzwaniami firma musiała się zmierzyć i jak sobie z tym poradzono?
Każda firma w swojej historii ma wpisane mniejsze i większe wyzwania, z którymi musiała sobie poradzić. Kandydat będzie oczekiwał informacji, która nakreśli mu sposób działania w w sytuacjach wyjątkowych i trudnych, podjęte kroki i finalne efekty oraz to jakie miały one konsekwencje, o ile takie były, dla pracowników. Może też pojawić się pytanie o wyzwania branżowe, czyli o strukturę konkretnego segmentu rynku i pozycję przedsiębiorstwa na nim oraz związane z tym cele.
Z jakimi wyzwaniami zetknęli się pracownicy na tym stanowisku?
To pytanie weryfikujące i ma na celu wybadanie możliwych problemów, z którymi kandydat może się w przyszłości zmierzyć. Odpowiedź rekrutera pomoże mu określić, czy jest odpowiednią osobą na tym miejscu i czy będzie w stanie sprostać wyzwaniom.
Jak jest Twój staż pracy w firmie i co motywuje Ciebie do pozostania w niej na dłużej?
Kandydat chce wiedzieć co takiego firma proponuje pracownikom, że pozostają oni w niej na lata i wciąż są równie mocno zmotywowani i zaangażowani w swojej roli. Istotna jest dla nich kultura pracy, możliwości rozwoju i realizacji ciekawych projektów. Jakie benefity firma proponuje i w jaki dodatkowy sposób wpływa na środowisko pracy, że trudno z niego zrezygnować?
Czy firma dba o szkolenia i kursy dla pracowników? Jak wygląda wsparcie dla rozwoju pracownika?
Wartością dodaną każdego przedsiębiorstwa jest oferta szkoleń. Dla każdego kandydata jest to bardzo istotne pod wieloma względami. Organizacja szkoleń przez pracodawcę buduje pozytywny wizerunek firmy jako dbającej o rozwój talentów. W końcu wszystkie nowe umiejętności zdobyte podczas kursów i szkoleń mogą przełożyć się na realizację zadań w szybszy i bardziej kreatywny sposób. To też pokazuje czy firma jest skłonna inwestować w swoich ludzi. Kandydat, który nie otrzyma satysfakcjonującej odpowiedzi nie zdecyduje się na współpracę z firmą, która nie dba o rozwój swoich pracowników.
Czy w moim doświadczeniu zawodowym dostrzegasz jakieś luki czy słabsze strony?
To bardzo odważne pytanie. Sugeruje ono, że kandydat jest zmotywowany i poszukuje możliwości na tym stanowisku, by móc rozwinąć słabsze kompetencje. To pytanie może być też próbą wyjścia do zapewnienia, że mimo braków lub gorzej rozwiniętych konkretnych umiejętności, zrobi wszystko by sprostać wyzwaniom.
Pytania od kandydatów potrafią zaskoczyć swoją wnikliwością i dobrze, bo spośród wielu chętnych do objęcia stanowiska wskazują na osoby szczególnie zmotywowane i zainteresowane firmą, szukające możliwości do jak najlepszego dopasowania.
Promuj swoją firmę u nas!
Publikacja na naszym blogu i promocja w social mediach to doskonała okazja do wypromowania Twojej firmy, przedsięwzięcia lub własnej osoby. Dotrzyj do szerokiego grona specjalistów z branży HR, E-commerce i Marketingu.
Skontaktuj się z nami