UX vs UI – podobieństwa i różnice

Jeśli chodzi o projektowanie produktów, często słyszymy terminy takie jak UX (User Experience) i UI (User Interface). Mimo że oba terminy nie są nowe, często zdarza się, że osoby korzystające z oprogramowania do projektowania aplikacji i stron internetowych używają tych terminów zamiennie lub czasami niepoprawnie. W tym artykule przedstawimy definicje UX i UI oraz zbadamy różnice między nimi.

UX czyli User Experience

UX oznacza „doświadczenie użytkownika”. Jak sama nazwa wskazuje, projektowanie UX obejmuje interakcję użytkownika końcowego z produktem. Kiedy definiujemy UX, mamy na myśli elementy interaktywne i responsywny projekt podróży użytkownika. Co się stanie, gdy klikną ten przycisk? Czy przejście z tej strony na inną przebiega płynnie? 

Podstawowym celem projektowania UX jest poprawa doświadczenia użytkownika. Projektanci UX ściśle współpracują z marketerami i zespołami produktowymi, aby zrozumieć ostateczne potrzeby klientów. Proces projektowania zwykle obejmuje badania użytkowników, które pomagają zrozumieć doświadczenia wybranej grupy internautów. Często zdarza się, że projektowanie UX jest kontynuowane nawet po uruchomieniu projektu oprogramowania. 

Kiedy spojrzysz na najlepsze umiejętności projektantów UX, zobaczysz, że ten temat wykracza poza podstawowe możliwości projektowe. Aby dobrze zaprojektować UX, musisz być naprawdę wszechstronny. Jako projektant UX, cele biznesowe, ograniczenia techniczne i potrzeby użytkowników muszą być brane przez Ciebie pod uwagę. Podróż użytkownika i tworzenie pozytywnego doświadczenia muszą być najwyższym priorytetem.

UI czyli User Interface

Projektowanie interfejsu użytkownika różni się nieco od projektowania UX. Proces projektowania interfejsu użytkownika jest nieco bardziej techniczny, co oznacza, że ​​jego projektanci muszą dobrze rozumieć architekturę informacji i kod interfejsu wiersza poleceń. UI designer tworzy projekt i grafikę interfejsu użytkownika. Projektant zaczyna od mapy witryny lub tworzy modele szkieletowe, które jasno ustalają hierarchię treści. Następnie musi przekazać tę hierarchię za pomocą wizualnych elementów projektu.

Krótko mówiąc, projekt interfejsu użytkownika obejmuje wygląd i działanie oprogramowania. Dzięki temu interfejs użytkownika jest intuicyjny, biorąc pod uwagę wszystkie elementy wizualne i interaktywne na stronie.

Podobieństwa UX i UI Design

Zarówno UX, jak i UI dotyczą użytkownika. Niezależnie od tego, czy masz na myśli projektowanie interakcji, interfejsy użytkownika, analizę klientów, narzędzia do projektowania aplikacji mobilnych, czy jakąkolwiek część projektu oprogramowania obejmującego całą podróż użytkownika, zarówno UX, jak i UI  są istotnym czynnikiem. Podczas gdy projektant UI koncentruje się na technicznych aspektach interfejsu użytkownika, projektanci UX nadal odgrywają ważną rolę w pracy projektanta UI. 

Różnice między UX a UI

Główną różnicą, o której powinno się pamiętać, jest to, że w projektowaniu UX chodzi o ogólne wrażenia z doświadczenia, podczas gdy projektowanie interfejsu użytkownika dotyczy wyglądu i funkcji interfejsów produktu. W momencie gdy UX jest bardziej dziedziną analityczną skupiającą się na zachowaniu użytkowników i psychologii klienta, UI wprowadza najlepsze praktyki projektowe, aby stworzyć oszałamiający wizualnie produktu. 

Kluczem do sukcesu jest nauczenie się, że te dwie dziedziny powinny harmonijnie współgrać i wzajemnie się uzupełniać. Zarówno UI, jak i UX mają nadrzędny cel, jakim jest zadowolenie klienta. Tworzą, myślą i wdrażają, aby tworzyć produkty przyjazne dla użytkownika. UX i UI uzupełniają się i sprawiają, że projekt wygląda atrakcyjnie.

Jeżeli planujesz stworzenie, rozwój działu Digital Marketingu lub całego zespołu E-commerce to zapraszamy do kontaktu  –kontakt@digitalx.pl. Pomożemy Ci określić profil pracownika, którego potrzebujesz, zakres jego obowiązków, umiejscowienie w strukturze, a następnie znajdziemy dla Ciebie odpowiedniego kandydata.