W kwietniu wzrost europejskiego e-commerce – Foxintelligence

Wstęp

Rynek e-commerce w EU5, obejmujący Niemcy, Włochy, Hiszpanię, Wielką Brytanię i Francję, wykazuje oznaki spowolnienia. Zarówno w skali miesiąca (MTD), jak i od początku roku (YTD) w kwietniu, wzrosty wartości i wolumenu sprzedaży są mniejsze w porównaniu do poprzednich miesięcy. Co stoi za tymi zmianami i jakie mogą mieć one konsekwencje dla przyszłości rynku?

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

Dane za kwiecień YTD

Analiza wyników za okres od początku roku do kwietnia (YTD) ukazuje następujące trendy:

  • Wzrost wartości sprzedaży wyniósł 5%, co jest spadkiem w porównaniu do 7% wzrostu w marcu YTD.
  • Wzrost wolumenu sprzedaży osiągnął 11%, w porównaniu do 13% w marcu YTD.
  • Średnia wartość zamówienia (AOV) spada już siódmy miesiąc z rzędu w porównaniu do ubiegłego roku.

Zmiany w udziałach rynkowych kategorii produktowych

Podczas gdy kategorie takie jak kosmetyki (#Beauty), artykuły spożywcze online (#egrocery) oraz produkty szybkozbywalne (#FMCG) zyskują na udziale rynkowym, sektory odzieżowy (#Fashion) i elektroniczny (#Electronics) tracą. Główną przyczyną spadku AOV jest zmiana w miksie kategorii produktów. Ponadto, zakończenie promocji związanych z wyprzedażami magazynów również miało wpływ na te trendy.

Zdrowy trend dla branży

Pomimo spowolnienia wzrostu wartości i wolumenu dane wykazują na zdrowy trend dla branży. Wzrost częstotliwości zakupów oraz penetracji rynku świadczy o coraz większym zaangażowaniu konsumentów w e-commerce.

Rola biznesów 3P i 1P

Biznesy trzeciej strony (3P) stanowią obecnie 40% rynku e-commerce w EU5, z największym udziałem w Niemczech (45%), Włoszech (46%) i Hiszpanii (43%, -2pp w porównaniu do marca YTD). W Wielkiej Brytanii udział wynosi 39%, a we Francji 30%. Gracze Online Pure Players i 1P w ramach hybrydowych platform w EU5 wykazują dużą odporność na konkurencję ze strony marketplace’ów, co nie jest przypadkiem w Azji i USA.

Przeczytaj:  Czy rynek pracy „dochodzi do siebie”?

Pozycja Amazon i Temu

Amazon pozostaje liderem wśród sprzedawców internetowych we wszystkich krajach EU5, jednak traci udział w rynku w porównaniu do marca we wszystkich krajach z wyjątkiem Francji. We Francji i Wielkiej Brytanii Amazon odnotowuje wzrost udziału w rynku w porównaniu do ubiegłego roku.

Platforma Temu, jako popularne miejsce zakupowe, zajmuje ósme miejsce w Niemczech (spadek o 2 pozycje w porównaniu do marca YTD), Włoszech oraz Hiszpanii (awans o 1 pozycję w porównaniu do marca YTD). Temu zwiększa swój udział w rynku w porównaniu do ubiegłego roku i ubiegłego miesiąca.

AliExpress i E-grocery

AliExpress zajmuje drugie miejsce wśród popularnych miejsc zakupowych w Hiszpanii, co jest zgodne z wynikami z marca YTD. Zaskakujące jest, że platforma nie znajduje się w pierwszej dziesiątce w innych krajach i przegrywa z Temu poza Hiszpanią.

Specyfika rynku e-grocery

Wielka Brytania, będąc liderem e-commerce pod względem penetracji ma czterech graczy e-grocery w pierwszej dziesiątce. Francja, która nie jest tak zaawansowana w e-commerce ma trzech takich graczy. Te dwa kraje wykazują największy udział e-grocery w e-commerce. Ciekawym zjawiskiem jest dlaczego nie jest to widoczne w Niemczech, Hiszpanii i Włoszech.

Podsumowanie

Rynek e-commerce w EU5 przechodzi przez interesujące zmiany. Chociaż tempo wzrostu wartości i wolumenu spada, rosnąca częstotliwość zakupów i penetracja rynku wskazują na zdrowy rozwój branży. Zmiany w miksie kategorii i zakończenie wyprzedaży magazynowych mają znaczący wpływ na trendy, a rola graczy 3P i 1P wciąż rośnie. Jakie będą dalsze kroki w e-commerce w EU5? Czas pokaże.

Źródło: Foxintelligence

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej