Czy rynek pracy „dochodzi do siebie”?

W kwietniu pracodawcy opublikowali w sieci 282,8 tys. nowych ofert pracy, dwa razy więcej niż w analogicznym okresie ub.r. – wynika z raportu firm Grant Thornton i Element. 

W kwietniu 2021 odnotowano 282 tys. nowych ofert pracy co jest niemal identyczne z liczbą ofert odnotowaną dwa lata temu – w kwietniu 2019 roku. „To już drugi miesiąc z rzędu, w którym nasze badanie przynosi bardzo pozytywne wieści. Trudno mówić o całkowitym powrocie rynku pracy do stanu sprzed pandemii, bo to prawdopodobnie nie nastąpi nigdy, ale z pewnością można uznać, że kryzys minął i wyszliśmy na prostą„ – powiedziała partner outsourcing płac i kadr Grant Thornton Monika Smulewicz.

Potrzebujesz wsparcia w rekrutacji e-commerce?

Digitalx weryfikuje i zatrudnia ludzi w obszarze e-commerce & digital. Wykorzystujemy branżowe doświadczenie i wypracowane relacje. Zapomnij o przedłużających się procesach, niepotrzebnych kosztach i niedopasowanych kandydatach.

Zapraszamy do kontaktu

Pracodawcy nie tylko przestali się obawiać skutków gospodarczych koronawirusa, ale wręcz patrzą w przyszłość optymistycznie i chętnie myślą o rozwoju. „Spodziewam się, że kolejne, letnie miesiące nie będą pod tym względem gorsze, a mam cichą nadzieję, że poprawa będzie postępować, bo część pracodawców będzie nadrabiać czas, który stracili w czasie pandemii i będą wracali do realizacji pomysłów na inwestycje i rozwój swoich biznesów” – dodała ekspertka Grant Thornton.

Rekordowy wzrost liczby ofert pracy widać w większości zawodów. W kwietniu 2021 o niemal 400% wzrósł popyt na zawody prawnicze, o 145% na specjalistów od marketingu i sprzedaży oraz o 120% na zawody związane z kadrami. Najmniejsze wzrosty widoczne są w finansach, jednak wynika to przede wszystkim z faktu, że popyt na te zawody przed rokiem był relatywnie odporny na pandemię i przez cały okres lockdown’u finanse miały się niezmiennie dobrze.

Badanie opisane w raporcie przeprowadzono wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.