Snail Girl vs Girl Boss

Ostatnie lata to czas, w którym pokolenie Z (osoby urodzone w latach 1995 – 2012) zaczęło wkraczać na rynek pracy. W związku z upływem czasu, a tym samym przebiegiem transformacji i rozwoju –  Gen-Z zaczęło wyróżniać się spośród pozostałych generacji swoim ,,nowszym’’ podejściem do życia. Aspekty te dotyczą wielu obszarów, w tym między innymi pracy.

Gen-Z to pokolenie, które zazwyczaj biegle korzysta z komputerów, internetu, social mediów oraz pozostałych nowoczesnych technologii. Dzięki temu, że wychowali się w scyfryzowanym społeczeńswie, świetnie odnajdują się w banży IT, biotechnologii oraz innych stanowiskach związanych przykładowo z branżą IT tj. grafika komputerowa.

Opublikuj swój artykuł!

Masz wiedzę w obszarze HR, E-commerce, marketingu i sprzedaży? Podziel się nią na naszym blogu! Twoje treści mogą zainspirować tysiące czytelników.

Skontaktuj się z nami

Pokolenie to charakteryzuje się ściśle określonymi wartościami względem pracy oraz kultury organizacyjnej firmy. Większość osób należących do tej generacji wybiera pracę w miejscach, które promują różnorodność, włączanie w akcje społeczne i zrównoważony rozwój. Zwracają również szczególną uwagę na możliwości rozwoju zawodowego, ceniąc firmy oferujące możliwość rozwoju nowych umiejętności oraz awansu. 

Snail Girl, jako nowe podejście Gen- Z?

Wśród młodych kobiet, przedstawicielek pokolenia Z pojawił się w ostatnim czasie nowy trend o nazwie ,,snail girl’’. Czym tak właściwie jest snail girl i skąd wzięło się to pojęcie? 

Pojęcie “snail girl” zostało po raz pierwszy użyte w artykule napisanym przez projektantkę mody Siennę Ludbey na stronach portalu “Fashion Journal”. Ludbey opisuje “kobietę-ślimaka” jako osobę, która porusza się spokojnie, pozwala sobie na odpoczynek, gdy tego potrzebuje, i podąża własnym szlakiem, w swoim własnym tempie. W artykule autorka postanowiła podzielić się swoją historią, w której opowiada jak z ,,girl boss”, czyli pełnej energii, ambitnej i zawsze zapracowanej przedsiębiorczyni (lub jak niektórzy powiedzieliby, samicy alfa) – stała się ,, snail girl’’ w pełni świadomą swoich własnych potrzeb i ograniczeń. 

Podejście Girl Boss 

Wśród poprzednich pokoleń bardziej popularnym pojęciem było ,,Girl Boss’’. Termin ten zyskał na popularności w 2014 roku, dzięki Sophie Amoruso, założycielce start-upu Nasty Gal. Amoruso rozpoczęła swoją przedsiębiorczą podróż od sprzedaży używanych ubrań na platformie eBay. W krótkim czasie udało jej się przekształcić swoje skromne przedsięwzięcie w potężny biznes wart dziesiątki milionów dolarów, obsługujący klientki na całym świecie. Jej niezwykły sukces stał się wówczas inspiracją dla wielu kobiet i został opisany w bestsellerowej książce, która później posłużyła jako podstawa dla serialu “Girlboss” na platformie Netflix. 

Girl boss należy kojarzyć z niezależnością, pewnością siebie, ambicją i zorientowaniem na sukces w karierze. Osoby identyfikujące się jako Girl boss dążą do bycia liderkami, zarówno w swoich zawodach, jak i w życiu osobistym. Samo podejście skupia się na promowaniu samodzielności, pewności siebie i odwagi u kobiet. Osoby identyfikujące się z tą postawą często są przedsiębiorczymi, zakładają własne firmy lub awansują na wysokie stanowiska w korporacjach. Ruch ten ma na celu zachęcenie kobiet do przełamywania stereotypów płciowych, realizowania swoich marzeń zawodowych i budowania silnych, niezależnych pozycji w świecie biznesu.

Przeczytaj:  semKRK#19 BIG

Girl Boss vs Snail Girl 

Jak można zauważyć, powyższe terminy reprezentują dwie odmienne filozofie życiowe oraz podejścia do pracy i sukcesu. Mimo, że łączy je wspólna cecha – dążenie do samorealizacji to widnieją między nimi spore różnice.

 

Girl Boss Snail Girl
Girl boss to kobieta pełna ambicji, energii i determinacji. Jest silnie zmotywowana do osiągania sukcesu zawodowego i osobistego. Snail girl to osoba, która ceni sobie spokój i odpoczynek. Unika przesady w tempie życia i pracy, dając sobie czas na relaks i regenerację.
Girl boss jest pewna siebie, zdecydowana i ma silne przekonanie o swoich umiejętnościach. Wierzy w swoje możliwości i działa z determinacją, aby osiągnąć cele. Snail girl jest świadoma swoich potrzeb i ograniczeń, akceptuje siebie taką, jaka jest. Nie ściga się za ideałem, ale kieruje się zdrowym podejściem do życia.
Często aspiruje do roli lidera, zarówno w biznesie, jak i w życiu osobistym. Dąży do pełnienia kluczowych ról i podejmowania decyzji. Podąża własną ścieżką i postępuje w swoim własnym tempie. Nie poddaje się presji społecznej i kieruje się własnymi wartościami i przekonaniami.
Stawia sobie ambitne cele i dąży do ich realizacji. Działa proaktywnie, aby osiągnąć swoje marzenia i aspiracje. Stawia na równowagę między pracą a życiem osobistym. Dąży do harmonii, dbając o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Wady przedstawionych podejść 

Snail Girl:

  • Zbytnie skupienie na spokoju może prowadzić do braku ambicji i motywacji do rozwoju zawodowego, co może ograniczać możliwości kariery.
  • Nadmierny spokój może prowadzić do zbytniego komfortu, co może powstrzymać osobę przed eksplorowaniem nowych ścieżek i osiąganiem większych celów.

Wady Girl Boss: 

  • Ambicje girl boss mogą prowadzić do przeciążenia pracą, a nieustający nacisk na osiągnięcia może powodować chroniczny stres i wypalenie zawodowe.
  • W dążeniu do sukcesu, girl boss może zapomnieć o znaczeniu równowagi między pracą a życiem osobistym, co może prowadzić do zaniedbania życia prywatnego i zdrowia.

Obie z przedstawionych filozofii mają swoje plusy i minusy, a wybór między nimi zależy od indywidualnych preferencji, wartości i celów życiowych, które jak można zauważyć zmieniają się wraz z pokoleniem. Obecne pokolenie Z nie odczuwa już tak samo silnej presji pracy na ,,wysokich obrotach’’, jakie było widoczne m.in wśród pokolenia milenialsów. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku szerzenie informacji na temat zdrowia psychicznego, wypalenia zawodowego oraz nauka akceptowania własnych potrzeb. 

Warto jednak pamiętać, że całkowite przyjęcie postawy Snail girl lub Girl boss nigdy nie będzie optymalnym rozwiązaniem. Ślimaczenie się będzie prowadziło do zastoju w karierze, a postawa Girl boss może wpłynąć na pogorszenie zdrowia psychicznego ale również fizycznego. Jeśli zależy nam na prowadzeniu zrównoważonej i satysfakcjonującej kariery, najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie obu tych trendów. 

Promuj swoją firmę u nas!

Publikacja na naszym blogu i promocja w social mediach to doskonała okazja do wypromowania Twojej firmy, przedsięwzięcia lub własnej osoby. Dotrzyj do szerokiego grona specjalistów z branży HR, E-commerce i Marketingu.

Skontaktuj się z nami