Praca w domu z dziećmi – jak to zrobić?

Praca w domu z dziećmi – jak to zrobić?

Praca zdalna w domu w towarzystwie pociechy jest naprawdę trudna do pogodzenia, nawet dla osób, które mają ku temu predyspozycje i są bardzo zorganizowane.
Istnieje jednak możliwość ustalenia wspólnego planu działania ze swoim dzieckiem, tak żeby czuło się zaopiekowane i żebyś Ty mógł w spokoju wykonać swoje zawodowe obowiązki.
Doskonale wiemy, że rodzicielstwo i praca w domu wiąże się z nie lada wyzwaniem dlatego mamy dla Was kilka wskazówek 🙂

Ustalenie jasnych reguł i granic vs czas na rozrywkę  

Ważne, żeby ustalić z dzieckiem pewne reguły, zanim zabierzesz się do pracy. Przede wszystkim zacznij od tego, aby wyjaśnić mu co będziesz robić i jak długo to potrwa. Poproś, żeby była w tym momencie cisza, ponieważ jest to dla Ciebie bardzo istotne. Zorganizuj dziecku czas – zaproponuj jakąś kreatywną i zajmującą zabawę, którą jesteś w stanie kontrolować z miejsca, w którym będziesz pracować.


Jednym z największych wyzwań związanych z pracą w domu jest ustalenie wyraźnych granic między pracą a zabawą. Słysząc marudzenie ze strony dziecka, wyjaśnij mu, że Ty także chętnie spędziłbyś z nim czas, ale zabawa będzie dopiero jak skończysz pracę. Wytłumacz, że dorośli mają swoje obowiązki, z których muszą się wywiązywać. Dziecko może różnie na to zareagować – także złością, ale pozwól mu wyrazić swoje emocje. Najważniejszy aspekt to rozmowa z dzieckiem oraz stworzenie dopasowanego do was harmonogramu, którego będziecie się trzymać.
Dzięki grafikowi stworzycie wspólny rytm działania. Umieść go w takim miejscu, żeby Twoje dziecko miało do niego łatwy dostęp i mogło do niego zaglądać, kiedy tylko chce. Ważna podpowiedź dla Ciebie – zorganizuj pracę tak, żeby zajęcia stacjonarne lub zdalne Twojego dziecka pokładały się z czasem Twojej pracy. Pomyśl o zajęciach pozalekcyjnych i dodatkowych, które rozwiną pasję w Twoim dziecku. Poza tym, możesz zaproponować zajmującą zabawę, bądź zorganizować proste prace domowe w przypadku starszych dzieci.
Ustalanie i przestrzeganie granic jest o wiele prostsze po utworzeniu takiego właśnie planu. 

ZOBACZ  Świat wg. Jeffa Bezosa

Wykorzystaj moc nowoczesnych technologii komunikacyjnych 

Staraj się wykorzystać nowe technologie, aby zorganizować czas swojemu dziecku.
Możesz, na przykład, umówić się na rozmowę online z dziadkami, którzy mieszkają daleko od Was. W tym czasie mogą oni pomóc Twojej pociesze chociażby w odrabianiu lekcji. Dzięki temu, Twoje dzieci będą mogły rozwinąć relacje z rodziną i przyjaciółmi na całym świecie, a Ty otrzymasz odrobinę przestrzeni. 

Zaplanuj czas na świeżym powietrzu

Dzieci potrzebują także czasu na relaks i zabawę. Różna aktywność jest kluczowa dla ich rozwoju fizycznego. Dodatkowo – odpowiednio dobrana rozrywka może zapewnić Ci trochę czasu na pracę lub chwilę odpoczynku.
Dzieci mają mnóstwo energii do spożytkowania, a dzieciństwo to najlepszy czas na zaszczepienie nawyków aktywnego i zdrowego trybu życia. Zabierz więc swoje pociechy do parku lub na podwórko – niech pograją w piłkę, a Ty w tym czasie możesz popracować siadając na ławeczce w parku ze swoim laptopem lub możesz po prostu beztrosko pooddychać świeżym powietrzem. 

Reasumując

Jest dużo rozmaitych sposobów na zapewnienie sobie przestrzeni do wykonywania pracy, jednocześnie zaspokajając społeczne i fizyczne potrzeby swoich dzieci. Istotne jest to, żeby pamiętać o sprecyzowaniu grafiku i trzymaniu się go niezależnie od tego, w jaki sposób zdecydujesz się zapełnić ten czas opieki nad dzieckiem. Wtedy z automatu rutyna staje się nawykiem


Jeżeli planujesz stworzenie, rozwój działu Digital Marketingu lub całego zespołu E-commerce to zapraszamy do kontaktu  – kontakt@digitalx.pl. Pomożemy Ci określić profil pracownika, którego potrzebujesz, zakres jego obowiązków, umiejscowienie w strukturze, a następnie znajdziemy dla Ciebie odpowiedniego kandydata.