Nowoczesne i elastyczne środowisko pracy

Zmiany przyszły szybciej niż wszyscy tego oczekiwaliśmy redefiniując formę i miejsce wykonywania służbowych obowiązków. Ta rewolucja początkowo odbierana była z pewną dozą sceptycyzmu, ale im dłużej pracujemy zdalnie tym więcej korzyści zauważamy przy elastycznym podejściu do pracy.

Człowiek w centrum, czyli miejsce pracy dostosowanie do indywidualnych potrzeb

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

Czyżby ziściło się marzenie wielu, którzy z trudem zrywali się z łóżka o świcie by o 8:00 zasiąść przy służbowym biurku, czy tych, którzy potrzebowali czasem popracować z domu? Już żyjemy w świecie, który jeszcze do niedawna wydawał się odległy. Elastyczność czasu pracy i swoboda w doborze miejsca wykonywania obowiązków wyznacza nowe trendy w zatrudnieniu. Pracownicy oczekują, że pracodawca spojrzy na wzajemne relacje w szerszym kontekście i wyjdzie poza sztywne ramy. Takie podejście bowiem kryje wiele korzyści dla każdej ze stron.

Pracownik, który ma możliwość dostosowania pracy do własnego rytmu i życia osobistego lepiej funkcjonuje, jest bardziej wydajny, nawiązuje zdrowsze relacje, a to wszystko składa się na popularną koncepcję work-life balance, której to właśnie poszukuje większość obecnych na rynku pracy osób. Teraz jeżeli pracownik jest zmuszony pozostać w domu bo rozchorowało się jego dziecko, oczekuje na wizytę specjalisty odpowiedzialnego za naprawienie domowego sprzętu lub gdy pracuje daleko, a pech chciał, że zepsuł się jego samochód, nie musi już marnować swojego urlopu w celu usprawiedliwienia nieobecności w pracy. Po prostu zostaje w domu i z tego miejsca wykonuje służbowe obowiązki. Okazuje się, że nagle takie zdarzenia przestają być problemem.

Te wszystkie usprawnienia i wyjście poza wcześniej ustalony schemat pracy zbuduje z Ciebie nowoczesnego i rozumiejącego potrzeby współczesnego społeczeństwa lidera, który postępuje wraz z duchem czasu. Skoro biznes reaguje z dużą wrażliwością na trendy i oczekuje czasem dużych zmian w sposobie jego prowadzenia, to tym bardziej tego innego spojrzenia na pracę potrzebują ludzie, którzy prowadzą projekty w ramach tego biznesu.

To łańcuch zależności. W pewnym momencie wręcz nie uda się prowadzić nowoczesnych firm przy wykorzystaniu przestarzałych schematów. Pracownicy docenią Twoje podejście w możliwości dostosowania pracy do osobistych planów. Staną się bardziej lojalni, będą chcieli się związać z Twoją firmą na dłużej bo daje im ona wszystko czego oczekują. Takie dobrze wyważone środowisko pracy przyciągnie talenty.

Zobacz również:  Relokacja pracownika - co to takiego?

Technologiczne wsparcie i inne spojrzenie na przestrzeń biura

Rozproszenie związane ze swobodą wykonywania pracy z różnych miejsc, wiąże się ze wsparciem technologicznym, którego zadaniem jest podtrzymaniem procesów realizacji i monitoringu zadań. Na pewno są programy, z których korzystaliście już wcześniej jako firma, np. z programów do zarządzania projektami. W ostatnim czasie pojawiły się nowe rozwiązania, które niezwykle łatwo zaimplementować w Twojej firmie, jak wszelkiego rodzaju komunikatory czy aplikacje. Oczywiście pewne procedury wymagają większej pracy działu IT, by utrzymać wszystko na poziomie i nie utrudniać pracy. Coraz częściej też wykorzystujemy własne zasoby jak laptopy czy telefony komórkowe do celów służbowych. Telekonferencje na zoomie można teraz odbyć praktycznie wszędzie, nawet w samochodzie. A to wiele ułatwia gdyż nie wymusza na organizatorach spotkań szeregu zmian np. z powodu fizycznej nieobecności. Po prostu łączysz się z miejsca, w którym obecnie przebywasz, nawet jeżeli jesteś w drodze do pracy.

Kolejną zmianą, która sprzyja komunikacji i budowaniu relacji jest tworzenie mniejszych przestrzeni dedykowanych na pracę i spotkania z zespołem czy klientem. Duże przestrzenie jak np. open space czy sale konferencyjne mają bardzo poważny charakter, który nie zawsze stwarza odpowiednie warunki do pracy. Małe zamknięte przestrzenie, których w biurach typu open space czasem po prostu nie ma, powinny się pojawić jako jeden z elementów świadczący właśnie o elastycznym podejściu do pracy. Czasem dla lepszego skupienia potrzebujemy zamknąć się w mniejszym pokoju z dala od biurowego zgiełku. Przydzielone biurko nie musi już być tym jedynym miejscem wykonywania obowiązków.

Stajemy się bardziej mobilni również wewnątrz firmy i szukamy optymalnych warunków do pracy również w jej strukturach. Mała sala konferencyjna nie musi być tak bogato wyposażona jak ta pod większe formalne spotkania. Powinna być po prostu miejscem gdzie pracownicy w naturalny sposób będą mogli oddać się swojej pracy, porozmawiać w ciszy, czy też odbyć spotkanie z klientem. Dlatego nowoczesne biura są projektowane w taki sposób, że każde miejsce jest odpowiednie do pracy. Są one ciekawie aranżowane dla pobudzenia kreatywności i dostarczania bodźców i co warto podkreślić, mobilność jest absolutnym standardem.

A Twoje biuro?

Czy możesz nazwać je nowoczesnym, elastycznym, swobodnym, twórczym, wychodzącym naprzeciw potrzeb pracowników? Jeżeli nie, to właśnie nadszedł czas na redefinicję przestrzeni pracy w szerokim aspekcie i transofrmację.

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej