Jak skutecznie doceniać i integrować zespół?

Przełom roku to zazwyczaj czas na podsumowanie ostatnich 12 miesięcy i wyznaczenie priorytetów na przyszłość. Jak przygotować się zespołowo do nowych wyzwań oraz wpływać na motywację zespołu?

Wyrażaj opinię

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

Odpowiedz sobie szczerze na pytanie- czy potrafisz doceniać swoich pracowników? Pracownicze benefity to nie wszystko, najmocniej liczy się przekaz werbalny. 96% osób czuje się docenianych gdy chociaż raz w tygodniu otrzymuje feedback od swoich przełożonych, a co za tym idzie są szczęśliwsi i bardziej produktywni w pracy. Wpływa to również na ilość branych zwolnień lekarskich, a tych jest aż o 36% mniej. Ta najprostsza z czynności- powiedzieć komuś, że dobrze wykonuje swoją pracę – przychodzi nam najtrudniej, a jest najbardziej pożądaną i wyczekiwaną przez pracowników aktywnością. Werbalny feedback działa korzystnie dla obydwu stron. Pracownik jest zbudowany otrzymaną opinią i bardziej zmotywowany do pracy, jak również ma świadomość widzialności swojej osoby i wkładu w pracę. Przełożony zaś swoją postawą, w której potrafi wyrazić wdzięczność, jest postrzegany jako lider dostrzegający talenty i zaangażowanie swojego zespołu. Dlatego już na początku podzielimy się złotą radą- doceniaj swoich ludzi, bo to niezwykle ważne dla ich rozwoju i efektywności.

Motywacja przez prezenty

W zależności od biznesu możesz korzystać z benefitów grupowych szeroko dostępnych na rynku jak np. karty sportowe, czy wykorzystywać swoje zasoby, np. darmowy dostęp do e-booków, atrakcyjne zniżki pracownicze na Twoje produkty, możliwość wykupu usług z atrakcyjnym rabatem, darmowe bilety do kina. Lista jest długa, a Ty możesz ją stale rozszerzać i dostarczać pracownikom oryginalnych możliwości. Szeroki wachlarz benefitów pracowniczych jest też jedną z tych rzeczy, na które pracownicy zwracają uwagę w trakcie rekrutacji. W ramach celebracji wspólnych sukcesów i w podziękowaniu za rok pracy, warto przygotować dla pracowników upominki jako wyraz wdzięczności za ich zaangażowanie. Badania dowodzą, że prezenty są traktowane przez pracowników jako wyrażanie uznania za ich wkład i poprawiają samopoczucie. Dysponując większymi budżetami możesz wykorzystać formę spersonalizowanych prezentów w postaci voucherów, gdzie w deklarowanej wartości pracownik wybierze z listy możliwości coś dla siebie. To bardzo osobisty gest mówiący zrób dokładnie to na co masz ochotę, spędź ten czas tak jak chcesz, absolutnie zasługujesz.

Ale nie ukrywajmy, czasem ponad tym stoją benefity bezkosztowe, które mają charakter bardziej indywidualny i są istotniejszym nośnikiem wyrażającym wdzięczność za czyjąś pracę. Do nich może należeć mail zespołowy, w którym podkreślamy pracę i zaangażowanie konkretnej osoby, chwalimy poprowadzenie projektu, czy poradzenie sobie z wymagający tematem zawodowym.

Nie rezygnuj z integracji grupowej

Koniec i początek roku to dobry moment by spotkać się zespołowo w nieformalnym charakterze. Okres świąteczny jest ku temu świetną okazją- to taki leniwy czas zanim znowu wskoczycie na większe obroty. Możecie zaaranżować Mikołajki z symbolicznym budżetem i przebrać się w świąteczne swetry- będzie śmiesznie! Najzwyklejsze wyskoczenie do baru czy na kręgle jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Jeżeli jednak chcecie integrować się naprawdę wyjątkowo robiąc razem coś ciekawego, to macie do dyspozycji cały rynek tego typu usług: możecie wspólnie pogotować, wciąć udział w spływie kajakowym czy – wersja dla odważnych – skoczyć ze spadochronu! Spotkania integracyjne pomagają w lepszym poznaniu ludzi, z którymi spędzamy na co dzień naprawdę dużo czasu. Być może odkryjecie wspólne hobby, albo okaże się, że macie wspólnych znajomych? Każda okazja do zacieśniania więzi w zespole jest dobrym pomysłem i warto z niej korzystać.

Zgrany zespól to dobry zespół

Prócz wyżej wymienionych działań, których celem jest docenienie każdego członka zespołu z osobna, nie zapominaj o uznaniu ich jako całości. Dobrze dostrojone jednostki, znające swoje możliwości i umiejętności będą ze sobą efektywniej współpracować i w razie potrzeby pomocy będą wiedziały, do kogo mogą się o nią zwrócić. Silne zespoły budowane są już na poziomie jednostkowym, dlatego nie bagatelizuj ich indywidualnych talentów. Świadomość mocnych stron swoich oraz innych członków zespołu wpływa na zaangażowanie i wydajność. Dlatego stwórz przestrzeń w której różni ludzie będą swobodnie wspólnie działać i dzielić się wiedzą. Zgrany zespół unika konfliktów, a nawet jeżeli taki się zdarzy, to profesjonalnie się do niego odniosą i zamkną temat. Dla niego liczy się dialog, atmosfera i szybkie usuwanie z przestrzeni rzeczy, które zakłócają dobrostan grupy. Jeżeli to potrzebne wykorzystuj narzędzia, które dodatkowo wzmocnią więzi zespołu lub pomogą w budowaniu ich od podstaw- im szybciej to zrozumiesz i wdrożysz, tym lepiej. Wyznaczaj indywidualne cele w grupowym działaniu, wtedy każdy będzie wiedział co musi zrobić, co osiągnąć i ile od niego finalnie zależy. Przy nagradzaniu członków za ich pracę warto wskazać co konkretnie zrobili co przyczyniło się do sukcesu projektu.

Buduj swoje zespoły na trzech zasadach:

  • zaufania
  • kooperacji
  • lojalności emocjonalnej

Aby łatwiej je wprowadzić, poproś pracowników o opowiedzenie o tym co im przeszkadza w pracy, czego nie lubią, czego oczekują od przełożonego i zespołu, jak się komunikują i jak pracują. Nakreślenie sylwetki indywidualnego podejścia do pracy to niezwykle cenna wiedza, która łatwiej ułoży Twój zespół i dzięki której członkowie będą czuć się bardziej komfortowo.

Zobacz również:  Jak zaprojektować użyteczną stronę 404: 5 przykładów dobrze zrobionych stron

6 wskazówek dla lepszego zarządzania zespołem

Koordynacja zespołu to niezwykle trudna sztuka, ale też przynosząca wiele satysfakcji i inspiracji. Aby robić to z sukcesem warto stosować się to kilku wskazówek, które pomogą stać się lepszym liderem i zespołowi zapewnią komfortowe warunki pracy.

1. Zachowuj transparentność

Transparentność to synonim sprawiedliwości, szczerości i szacunku, dlatego tak ważna jest tu precyzyjna i otwarta komunikacja i poczucie widzialności każdego członka zespołu. Tak by miał świadomość, że jasno i na równi z innymi może wyrażać swoją opinię czy zaproponować rozwiązania. Takie podejście wpłynie na efektywność Twojego zespołu i wyzwoli w nim pokłady kreatywności. Korzystaj też z programów, które pomagają koordynować projekty i podkreślają odrębną rolę każdej osoby, która jest w niego zaangażowana. W ten sposób budujesz świadomość, że każdy członek zespołu stoi za jego realizacją i w rezultacie- sukcesem. Posiadając wgląd w projekt mogą zapoznać się z zadaniami innych osób i obserwować postęp prac, co ściśle wiąże się również z jednostkową efektywnością. Do takich narzędzi należy Asana czy Trello.

2. Komunikuj się

Bez precyzyjnej i jasnej komunikacji nie uda się absolutnie nic, dlatego postaw na czytelny przekaz do całego zespołu i co najważniejsze, nie unikaj dialogu. Nieuchwytny przełożony to zły przełożony. Stworzenie przestrzeni, w której liderzy zespołów są zdolni do przekazywania uczciwych i konstruktywnych informacji zwrotnych, a członkowie zespołów czują się pewnie wyrażając swoje obawy i komunikując się ze sobą, powinno być złotą zasadą każdego środowiska pracy. Podczas pracy zdalnej korzystaj z narzędzi podtrzymujących relację takich jak ZOOM, Skype, Google Hangouts, czy Slack, który posiada chat, a to narzędzie bardzo się przyda w trakcie codziennej pracy i ułatwi kontakt z innymi członkami zespołu.

3. Dawaj feedback

Szczególnie teraz w czasie pracy zdalnej gdy na co dzień nie widujemy się ze współpracownikami, okazja na podzielenie się opinią gdzieś się rozmywa, a to niezwykle istotna składowa komunikacji. Nawet jeżeli nie masz nic bardzo istotnego do przekazania to spotkaj się z pracownikiem i zapytaj jak idzie praca nad projektem, czy ma jakieś przemyślenia, czy coś by usprawnił? Dlatego pewną stałą powinny być spotkania 1:1 cyklicznie wrzucone w kalendarz. Świadomość spotkania pomoże każdej ze stron na lepszą komunikację i zebranie myśli. Nie unikaj też rozmów trudnych, gdyż są ważne i niezbędne dla rozwoju członków zespołu.

4. Zachęcaj do współpracy

Dobra praca grupowa to fundament każdego zespołu. Nie każdy jednak potrafi pracować w takim modelu, dlatego warto skupić się na rozwoju tych kompetencji. Każda osoba posiada pakiet umiejętności, które przy mądrym zarządzaniu świetnie będą się uzupełniać. Wspólna praca zwiększa kreatywność i pomaga złapać inny punkt widzenia, a to niezwykle rozwijające. Dlatego warto też korzystać z programów, które każdemu pracownikowi umożliwiają pozostawienie komentarza przy punktach z realizacją projektów.

Jednym z narzędzi, które możesz z powodzeniem wykorzystywać dla rozwijania pracy zespołowej są burze mózgów. Wszyscy o nich mówią i wszyscy z nich korzystają, ale zazwyczaj robią to nieumiejętnie, co w rezultacie staje się męczącą aktywnością, z której nic nie wynika. Mądre i przemyślane moderowanie takiej dyskusji może otworzyć ogromne pokłady kreatywności w pracownikach i będziesz zaskoczony do jakich oryginalnych pomysłów i rozwiązań może ona doprowadzić.

Mapowanie myśli to powszechne narzędzie do indywidualnej jak i zespołowej pracy. Do tworzenia map myśli znajdziesz narzędzia, ważnym jest, że mocno angażuje lewą (analityczną i logiczną) i prawą (zdolności artystyczne) półkulę mózgową. Wspólne generowanie pomysłów angażuje cały umysł w przetwarzanie i tworzenie nowych informacji, wykorzystując zmysły wizualne i przestrzenne.

5. Ufaj pracownikom w wykonywaniu obowiązków

Twoja uwaga i bycie dostępnym jest bardzo ważne, ale pozwól ludziom wykonywać ich obowiązki. Zatrudniasz specjalistów, którzy dobrze wiedzą co powinni robić, więc po prostu im na to pozwól. Twoja ciągła kontrola (mikrozarządzanie) nie wpłynie na ich efektywność, a jedynie podniesie poziom frustracji. Deleguj zadania, jeżeli to wymagane to porozmawiajcie na ich temat, aby mocniej je doprecyzować, ale wykonanie pozostaw pracownikowi. Adresuj wskazówki, o ile zostaniesz o nie poproszony. Stań w pozycji „obserwatora” i mając do dyspozycji wiele narzędzi monitorowania projektów, jak np. wspomniane wcześniej Trello, możesz sprawdzać na bieżąco rozwój projektu i jeżeli zauważasz narastające problemy- zacząć działać.

6. Zapobiegaj zjawisku wypalenia

Wyznaczaj granice pracy i usuwaj szkodliwe zachowania, które u niektórych mogą wprowadzić osobisty dyskomfort.  Jeżeli to potrzebne wprowadź np. zakaz korzystania z poczty służbowej po godzinach pracy. Ważne jest zachęcanie członków zespołu do wyznaczania sobie granic pomiędzy czasem pracy, a prywatnym życiem. Zachowując work-life balance unikniesz wypalenia u swoich pracowników.

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej