Jak napisać CV, które przyciągnie uwagę rekrutera?

Tworząc CV musisz mieć z tyłu głowy obrazek przedstawiający rekrutera podczas pracy i świadomość, że na jego biurku wraz z twoim CV znajdą się dziesiątki, jeśli nie setki bardzo podobnych dokumentów. Umiejętności wybicia się z tłumu i zwrócenia uwagi na swoje CV jest jedną z podstawowych umiejętności, jakie musisz zdobyć, jeśli chcesz zdobyć swoją upragnioną pracę na wymarzonym stanowisku.

Umiejętność ta, nie należy niestety do tych łatwych, a wynika to z prostego faktu. Każdy kandydat na atrakcyjne stanowisko, a przynajmniej każdy, który robi to świadomie, robi wszystko, co w jego mocy, aby to właśnie jego CV było tym wyjątkowym i zwracającym uwagę, przez co w konsekwencji wszystkie wyglądają podobnie. Co więc zrobić, aby zwrócić na siebie uwagę? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

Co musi znaleźć się w CV?

Proces tworzenia CV jest okazją do uwolnienia swojej kreatywności, co można szczególnie odczuć obserwując rekrutację na stanowiska związane z szeroko postrzeganą sztuką. Istnieje jednak swojego rodzaju nieformalna umowa pomiędzy rekruterami i kandydatami, w której utarł się schemat, którego warto jest się trzymać. Wynika on z dwóch faktów.

Po pierwsze w CV muszą znaleźć się elementy, które są obowiązkowe z praktycznego punktu widzenia. Można do nich zaliczyć chociażby dane kontaktowe, czy klauzulę o zgodzie na wykorzystanie danych osobowych na cele rekrutacji. Bez tych informacji rekruter nie będzie się mógł z tobą skontaktować, nawet jeśli będzie chciał.

Po drugie fakt, że wszystkie CV w gruncie rzeczy wyglądają podobnie wynika z tego, że wszyscy rekruterzy chcą dowiedzieć się na twój temat podobnych rzeczy. Chcą wiedzieć gdzie wcześniej pracowałaś lub pracowałeś, jak długo te prace trwały i jaki zakres obowiązków się z nimi wiązał oraz informacje na temat takich rzeczy jak wykształcenie, znajomość języków obcych, ukończone kursy i szkolenia czy chociażby zainteresowania i hobby.

Jeśli więc chcesz stworzyć wyjątkowe CV i sprawić, że będzie ono zupełnie inne od pozostałych pod względem formy, to nie zapomnij o praktycznych kwestiach. W końcu CV to nie miejsce na popisy grafika, a dokument, który ma nieść ze sobą konkretne informacje.

Kreator CV

Stworzenie schludnego, zgrabnego i czytelnego CV w programie tekstowym, takim jak Microsoft Word, wymaga sporo umiejętności. Czasem znacznie więcej, niż się z pozoru wydaje. Dlatego zadanie to przerasta nawet osoby, które są przekonane, że tworzenie dokumentów od zera to dla nich pestka. Dlatego my, zarówno osobom, które czują się dobrze przed komputerem, jak i tym, które mają z tym problem polecamy najłatwiejsze, najszybsze, a i często najlepsze rozwiązanie, jakim jest kreator CV, taki jak nasz ulubiony cvwizard, od którego polecamy zacząć przygodę z tego typu narzędziami.

W kreatorze znajdziesz setki szablonów przygotowanych przez profesjonalnych grafików i specjalistów od HR. Każdy z nich jest nieco inny i każdy pasuje do nieco innego stanowiska i ilości treści w poszczególnych sekcjach. Twoim zdaniem jest tylko wybrać odpowiedni szablon, wpisać swoje dane, a kreator zrobi resztę. W ten sposób poświęcając zaledwie kilkanaście minut stworzysz CV, które będzie wyglądało o niebo lepiej niż zwykła kartka A4 zapisana czarnym drukiem.

Twoje największe zalety

Zanim zaczniesz tworzyć CV, przeanalizuj dokładnie oferty pracy, na które chcesz aplikować i zastanów się, jakie twoje cechy, zainteresowania, doświadczenia, poprzednie prace czy inne dowolne cechy lub przeżycia sprawiają, że to właśnie ty jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko. Kiedy już uda ci się to ustalić, zaplanuj swoje CV tak, aby kluczowa dla rekrutera informacja szybko rzuciła mu się w oczy. Dzięki temu już po pierwszym spojrzeniu na twoje CV skojarzy je z cechami i umiejętnościami, których szuka, i podświadomie uzna cię za jednego z kandydatów wartych uwagi. Dzięki temu twoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy wzrosną, a zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną będzie niemal pewne.

Przeczytaj:  Czym jest feedback i jak go udzielać?

Brak doświadczenia

Podkreślanie swoich najlepszych cech może się wydawać małym problemem dla osób, które przydatnego doświadczenia czy umiejętności nie posiadają w ogóle. Oczywiście w takiej sytuacji znalezienie pracy jest trudniejsze, ponieważ można wpaść w błędne koło czy nawet swego rodzaju paradoks polecający na tym, że do znalezienia pracy potrzebne jest doświadczenie, a żeby mieć doświadczenie trzeba najpierw znaleźć pracę. Jednak i z takiej trudnej sytuacji są wyjścia. Jednym z nich jest list motywacyjny. Jeśli treść CV nie może pozytywnie wpłynąć na przemyślenia rekrutera na twój temat, to może zrobi to treść listu motywacyjnego.

W takim liście opisz się w skrócie, zwracając oczywiście szczególną uwagę na te twoje cechy, które mogą się przydać w nowej pracy, ale nie rób tego zbyt nachalnie. Napisz też, dlaczego chcesz pracować w tej, a nie innej firmie i poprzyj to twardymi informacjami zdobytymi ze strony firmy lub innych wiarygodnych źródeł. Nie zapomnij też o najważniejszym i napisz, dlaczego twoim zdaniem to właśnie Ty jesteś najlepszą osobą na to stanowisko. Uargumentuj to konkretnymi informacjami i danymi, takimi jak wcześniejsze wyniki i doświadczenia, a jeśli jesteś w opisywanej wcześniej sytuacji i nie masz jeszcze żadnego doświadczenia, to skup się na swoim wykształceniu, zaliczonych kursach, zdobytych umiejętnościach, czy nawet cechach charakteru, które predysponują cię to pracy, o którą się starasz. Na koniec zaznacz wyraźnie, że chętnie spotkasz się na rozmowie kwalifikacyjnej i odpowiesz na wszelkie pytania.

Czytelność

Tworząc CV, które ma się wyróżnić nie pozwól, aby forma wygrała z treścią. To, że rekruter zauważy twoje CV nie oznacza wcale, że mu się ono spodoba i dobrze je oceni. Dla osoby przeglądającej codziennie setki zgłoszeń najważniejsze jest, jak z CV się pracuje. Czy łatwo jest znaleźć wszystkie potrzebne dane, czy treść jest przejrzysta, czy dokument wygląda schludnie i jakim językiem jest napisany. To jaki kolor ma ramka, jak podzielona jest stronę, z której strony znajduje się zdjęcie, czy jaką czcionką tekst jest napisany ma znacznie mniejsze znaczenie. Jeśli więc chcesz nie tylko się wyróżnić, ale też aby rekruter zapamiętał cię pozytywnie, to przygotuj profesjonalny dokument bez rażących błędów i wielu przypadkach już to będzie wystarczającym argumentem, aby przyciągnąć uwagę rekrutera.

Podsumowanie

Dobrze wyglądające CV, które przyciąga uwagę może być tym, co zadecyduje o twojej przyszłości. Poświęć więc chwilę swojego czasu aby je dopracować i sprawić, że będzie się je przyjemnie czytało i że będzie wyglądało estetycznie. To jak wygląda twoje CV informuje pracownika, jak najprawdopodobniej będzie wyglądała twoja praca.

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.