Jak skutecznie motywować pracowników w branży e-commerce?

jak motywować pracowników

Menadżer ds. sprzedaży może wpływać na wyniki swojego zespołu w dwóch wymiarach: umiejętności i motywacji. Poprawa umiejętności jest w dużej mierze obiektywna. Motywacja  pracowników w branży e-commerce jest trudniejszą kwestią. Nie tylko dlatego, że istnieje wiele czynników zewnętrznych, które na nią wpływają. Trzeba również pamiętać, że każda osoba potrzebuje zachęt i technik motywacyjnych. Zobacz, jakie strategie przyniosą najlepsze efekty.

Zdefiniuj cele

To może być oczywiste, ale jest bardzo ważne. Przedstawiaj pracownikom cele, do których mają dążyć. Wybierz coś, co jest osiągalne, ale wymaga wysiłku. Nie chodzi tutaj o kwoty sprzedaży. Oczywiście, mogą zmotywować niektórych pracowników. Jednak lepszym rozwiązaniem w pracy e-commerce będzie np. konkurs z nagrodami.

Zbuduj relacje oparte na zaufaniu

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

Podstawą motywacji jest zaufanie. Jeśli Twój zespół Ci nie ufa i nie wierzy, że dbasz o jego interesy, nie wykaże się kreatywnością i zaangażowaniem.

Dlatego postaraj się stworzyć atmosferę zaufania. Przede wszystkim bądź bezpośredni tak, jak to tylko możliwe. Nie próbuj ukrywać trudności, ani owijać w bawełnę. Jeśli pojawił się jakiś problem, koniecznie powiadom o nim zespół.

Publicznie okaż uznanie

Doceniaj pracowników za ich pracę. Nie świętuj tylko wielkich kamieni milowych, ale też małe sukcesy zespołu. Mów komplementy za konkretne zachowania. Powiedz pracownikom, że im ufasz, a później staraj się to okazywać.

Stosuj również politykę otwartych drzwi. W ten sposób zachęcisz zespół do otwartości i szczerości już podczas rekrutacji marketing. Dziękuj mu za wykonanie powierzonych zadań. W każdym miesiącu możesz też ogłaszać “dzień uznania” dla najlepszego pracownika. Niekoniecznie musi być to ten, który osiągnął doskonałe wyniki sprzedaży. Możesz też wyznaczyć inne kryteria. Pamiętaj, by wręczyć mu nagrodę uznaniową (np. w formie bonu). Dzięki temu zmotywujesz do pracy pozostałych pracowników.

Przeczytaj:  Head of Digital - Kto to. Zakres obowiązków

Bądź szczery i uczciwy

Pamiętaj, by uzasadnić personelowi nową decyzję lub zmiany polityki. Oczywiście należy przyjąć, że niektóre osoby od razu ją zaakceptują. Jeśli jednak wyjaśnisz ją swoim pracownikom, łatwiej to zrozumieją i uszanują. Taką samą zasadę stosuj podczas rekrutacji e-commerce.

Nagradzaj pracowników

Klasycznym sposobem motywowania pracowników są zachęty i nagrody. Dobrym pomysłem może być bon zakupowy lub karta upominkowa. Lepsze nagrody, takie jak podwyżki wynagrodzeń i premie poprawiają lojalność pracowników i zachęcają do pozostania w firmie. Możesz też wprowadzić zachęty niematerialne, np. imprezy firmowe, wyjazdy integracyjne, warsztaty i  konferencje.

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.