Czym Java i JavaScript różnią się od siebie?

Mówi się, że “Java is to JavaScript as ham is to hamster”. Ten sam przedrostek w nazwie, ale dwa zupełnie różne języki programowania. Niestety początkującym rekruterom IT bardzo często zdarza się mylić obydwa języki podczas poszukiwań kandydata. Na Linkedinie wklepują frazę “Java Developer”, algorytm szuka po haśle “java” i kwiatek gotowy… W tym wpisie opowiemy trochę więcej o każdym z języków oraz wyszczególnimy najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

Front i back end

Zanim przejdziemy do porównania obydwu terminów bardzo istotne, abyś drogi czytelniku zrozumiał czym w języku programistów jest front i backend, albowiem są jak dwie zupełnie różne strony tej samej monety. Frontend jest to część aplikacji odpowiadająca za interakcję z użytkownikiem, natomiast backend jest odpowiedzialny za logikę kryjącą się za aplikacją. W prostszych słowach: frontend jest to część „widzialna”, natomiast backend to takie jakby “jelita” naszej aplikacji. I teraz uwaga: Java to język używany na backendzie a Java Script na frontendzie!      

Pierwsza Java

Pierwsza powstała Java z backendu. Był to rok 1991, kiedy firma Sun postanowiła stworzyć prosty i niewielki język, który mógłby być uruchamiany na wielu platformach z różnymi parametrami. Uniwersalność Javy stała się jej największym atutem i zyskała językowi dużą popularność. Kolejną zaletą języka była jego obiektowość. Oznacza to tyle, że w programie można zdefiniować pewne oddzielne abstrakcyjne elementy, które pozwolą nam lepiej odzwierciedlić funkcjonowanie naszego świata. Możemy przykładowo utworzyć obiekty “rower”, “droga” i “ścieżka” do każdego z nich zdefiniować odpowiednie wytyczne takie jak wielkość i kolor a następnie ustalić zasadę komunikowania się pomiędzy nimi w celu wykonania zadania np. kiedy chcemy żeby rower jechał po drodze a kiedy po ścieżce. Kolejnym atutem, który sprawił, że do dziś Java pozostaje jednym z dominujących języków programowania na rynku jest jej kompatybilność wsteczna. W niektórych językach programowania po wejściu kolejnej wersji programy napisane w starszych wersjach przestają działać. W Javie od początku stawiano na to, że migracja powinna być prosta a nowe wersje kompatybilne z poprzednimi.

Skąpać się w blasku Javy

Popularną nazwą Java zainspirowali się twórcy JavaScript, ponieważ gdy tworzyli swój język Java przeżywał czas dużej popularności. Posłużenie się członem “Java” było więc chwytem czysto marketingowym. I tak oto w 1995 roku Netscape Corporation oraz Sun Microsystem stworzyli język używany do – uwaga – frontendu (!) dedykowany do tworzenia stron WWW. W najczęściej spotykanym przypadku kod JavaScript znajduje się wewnątrz dokumentów HTML i umożliwia wzbogacanie stron internetowych o elementy interaktywne, których uzyskanie przy użyciu zwykłego kodu HTML byłoby niemożliwe. Dodatkowo JavaScript jest językiem obiektowym, ale w przeciwieństwie do Java językiem obiektowym skryptowym, co oznacza, że wykonuje zadania w specjalnym środowisku wykonawczym przez interpreter zamiast kompilatora, co nie wymaga instalowania specjalnego oprogramowania w celu uruchomienia, wystarczy przeglądarka internetowa.

Podsumowując 🙂 Mylenie Javy z JavaScript doświadczonemu rekruterowi nie przystoi, dlatego pamiętaj:

  • Java to backend a JavaScript frontend.
  • Java to obiektowy język programowania, a JavaScript to obiektowy język skryptowy.
  • Aplikacje w języku Java działają w maszynie wirtualnej lub w przeglądarce, a kod JavaScript jest uruchamiany wyłącznie w przeglądarkach.