Cyfrowy wyścig nabiera tempa

W związku ze stanem pandemii w Polsce i ograniczeniami z tego wynikającymi sytuacja na rynku pracy zmieniła się o 180 stopni. W niepamięć odchodzą czasy kiedy pracodawcy narzekali na brak specjalistów. Obecnie wraz z kolosalną redukcją etatów, a co za tym idzie szybkim wzrostem bezrobocia na rynku zrobiło się wręcz gęsto od wysoko wyspecjalizowanych pracowników poszukujących zatrudnienia. W związku z powyższym rynek pracy stał się swoistym wyścigiem i polem bitwy. Aktualnie na skutek przeobrażenia, w toczących się przepychankach, to nie klient, bo on się zawsze znajdzie, pozostaje na pierwszym miejscu. Mianowicie został on zdetronizowany przez pracownika. To właśnie o nich ścierają się menadżerowie firm IT. W boju o niego sukces odniosą wcale nie najwięksi, a ci którzy najlepiej odnajdą się w nowej rzeczywistości. Tak więc jak poradzić sobie z klęską urodzaju?

Klęska urodzaju

Potrzebujesz wsparcia w rekrutacji e-commerce?

Digitalx weryfikuje i zatrudnia ludzi w obszarze e-commerce & digital. Wykorzystujemy branżowe doświadczenie i wypracowane relacje. Zapomnij o przedłużających się procesach, niepotrzebnych kosztach i niedopasowanych kandydatach.

Zapraszamy do kontaktu

Z racji dużej liczby specjalistów poszukujących pracy z pewnością wzrosną koszty rekrutacji. Bezsprzecznie wydłuży się także ten proces. W takich realiach pomocną może okazać się firma świadcząca usługi w zakresie rekrutacji. Z racji tego, iż z założenia, firmy takie penetrują rynek pracy korzystając z „ławeczki” specjalistów dostępnych na rynku z pewnością warto nawiązać z nimi współpracę.

W momencie gdy zrealizuje się obszerny projekt zazwyczaj mamy chwilę na przejście do kolejnego. Chcąc dokonać zmian kadrowych w naszym zespole, chwila ta może jednak nie wystarczyć na to, abyśmy przy tak dużych możliwościach wyboru znaleźli kogoś optymalnego do zrealizowania kolejnego założenia.

Co zrobić, aby być zwycięskim?

Obszar IT to jeden z najdynamiczniej przeobrażających się sektorów gospodarki. Dla wysoko wyspecjalizowanego pracownika jednym z łakomych kąsków będzie zatrudnienie w firmie, która da mu gwarancje dalszego rozwoju i styczność z interesującymi projektami. Jako zachęta do tego, aby zatrudnienie podjąć właśnie w naszej firmie świetnie sprawdzają się oddolne koncepcje. Sympozja branżowe, spotkania i networking to niezwykle cenna oferta dla specjalistów z IT.

Zobacz również:  Relokacja pracownika - co to takiego?

Takie wewnątrz zakładowe inicjatywy to bez wątpienia sytuacja win–win. Stwarzamy tym samym nietuzinkową okazję do przekazywania wiedzy i wniosków z dotychczasowych doświadczeń. Poszukujący pracy specjaliści dostrzegają wówczas w takiej firmie korzyści dla siebie nie tylko w sprzyjającej płacy, ale i okazje do podniesienia swojej wartości. Szkolenia, rozwój i dostęp do wiedzy na najwyższym poziomie powinny być nadrzędnym orężem, jakie mają w ofercie firmy w walce o pracownika.

Jaka płaca taki… pracownik

Sporo już zostało napisane o motywacji pozapłacowej. Nie należy jednak zapominać, że wydatki przeznaczone na pensje pracownicze to ważna pozycja w budżecie przedsiębiorstwa. W skali roku płace w sektorze IT wzrastają średnio w granicach kilku procent. Pod tym kątem staliśmy się konkurencyjni w skali nie tylko europejskiej, ale i światowej. Pracodawcy zapewniając zarobki na poziomie światowym nie muszą troszczyć się o to, że wiodący pracownicy opuszczą organizację z powodu zbyt niskich płac. Prawda jest taka, że osoby mające doświadczenie na najwyższych szczeblach mają poczucie własnej wartości i stawiane przez nich warunki jeśli nie w danym przedsiębiorstwie z pewnością zostaną spełnione w innym.

Tutaj nie należy szukać raczej oszczędności, albowiem mając pracownika wartościowego czerpał będzie cały zespół co bezsprzecznie wpłynie na jakość świadczonych przez firmę usług. Nie ma co kryć, wiele rzeczy jest ważnych, ale kasa jest najważniejsza.

Notojob.com 🚀 Praca w e-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany eCommerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej