Co to jest współzatrudnienie?   

Współzatrudnienie jest układem, w którym dwie firmy mają prawa i obowiązki jako pracodawca. Firma bierze odpowiedzialność za obowiązki pracownicze i codzienne zajęcia, a współpracodawca zarządza sprawami z personelem, takimi jak lista płac. Dzięki temu pracownik jest zatrudniony przez firmę, ale także i przez współpracodawcę. To zjawisko często występuje w momencie, kiedy agencje pośrednictwa pracy zatrudniają niezależnych wykonawców dla klientów. 

Współzatrudnienie jest funkcjonalnym rozwiązaniem. Dla organizacji klienta relacja współzatrudnienia zmniejsza znaczne obciążenie administracyjne i ryzyko zgodności. A co za tym idzie – umowy o pracę z PEO są niezwykle popularne, w momencie gdy firma chce zatrudniać pracowników na pełen etat w innych krajach, ale nie chcą przeznaczać środków finansowych na otwarcie filii.

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

PEO pozwala oszczędzać czas i pieniądze organizacji klienckich, ale jednocześnie odpowiadając na pojawiający się trend zatrudniania w nowoczesnym i globalnie połączonym środowisku komercyjnym.

Za co odpowiada pracodawca?

W umowie o co-employment POO odpowiada za:

  • Organizację i administrację wynagrodzeniami, świadczeniami i ubezpieczeniem.
  • Organizację i administrację podatków od zatrudnienia w odpowiednich agencjach.
  • Bycie oficjalnym zarejestrowanym pracodawcą do celów podatkowych i ubezpieczeniowych.
  • Administrację związaną z odszkodowaniami pracowniczymi, świadczeniami grupowymi, zwolnieniami i roszczeniami z tytułu bezrobocia.

Przykuwa uwagę fakt, że poszczególni pracownicy nie wykonują pracy na rzecz POG. Nie są też zlecani do POO na żadnym etapie relacji. Takie codzienne obowiązki spoczywają na ich pierwotnej firmie – a to znaczy organizacji, do której osobiście aplikowali albo organizacji, która ich bezpośrednio zbadała. 

Czym współzatrudnienie nie jest?

Leasing pracowniczy

Leasing pracowniczy i współzatrudnienie różnią się od siebie bardzo istotnymi względami. Zazwyczaj nie działa w określonych ramach czasowych, PEO w porozumieniu co-employment nie dokonują rekrutacji ani selekcji personelu dla klienta, w leasingu pracowniczym agencja pracy jest jedynym odpowiedzialnym pracodawcą.

Poszukiwacze talentów i agencje rekrutacyjne

Wiele profesjonalnych organizacji nie zajmuje się poszukiwaniem i zatrudnianiem pracowników. Nie prowadzą również bazy danych, w których są „dostępne” talenty, ani żadnej innej sieci rekrutacyjnej – do której mają dostęp firmy.

Instruktorzy Rozwoju Zawodowego

W pomyślnych ustaleniach dotyczących współzatrudnienia PEO i organizacja klienta wyznaczają jasne, umowne granice między interakcjami a kontaktami z samymi pracownikami.

Wspólne zatrudnienie

Wspólne zatrudnienie i współzatrudnienie są często używane jako synonimy. W obu sytuacjach dwie odrębne organizacje dzielą nadzór prawny i odpowiedzialność za pracownika lub grupę pracowników. Jednak te dwie koncepcje mają jedną zasadniczą różnicę – poziom wkładu, jaki każdy z nich ma w codzienne środowisko pracowników.

Przeczytaj:  Czym jest ukryta rekrutacja i w jakim celu się ją stosuje?

Jakie niesie ze sobą zagrożenia?

Dokładnie tak, jak każda umowa biznesowa, co-employment otwiera organizacje na nowe pytania i nowe procesy. Jednak te operacje mogą zadziwiająco szybko okazać się przytłaczające, a nawet zagrażać zgodności, zdarzy się to w przypadku niewłaściwego zarządzania lub zaniedbania.

Trzeba rozważyć te najważniejsze zagrożenia powiązane ze współzatrudnieniem.

Wspólne kary w przypadku stwierdzenia niezgodności

Gdy PEO i firmy klienckie są powiązane operacyjnie, oboje mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności i ponieść karę grzywny, czy nawet sankcje prawne.

Najczęstsze przypadki niezgodności następują w związku z naruszeniami prawa pracy, na przykład, gdy zatrudniony pracownik jest źle sklasyfikowany, a jego podatki nie są prawidłowo odprowadzane. Jednak wspólne kary występują również w umowach o współzatrudnienie, gdy PEO nie jest udokumentowanym pracodawcą.

Niewłaściwe wprowadzenie

W umowie o pracę, PEO jest tradycyjnie odpowiedzialny za wprowadzenie i orientację administracyjną nowego pracownika. Podczas tych sesji nowy pracownik wypełnia wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do sprawnego wykonywania zadań kadrowych i księgowych, upewniając się, że znajdzie się na liście płac w ciągu kilku dni. Niewłaściwe procedury onboardingu mają miejsce, gdy organizacja klienta wykonuje administracyjną logistykę rekrutacyjną, a nie PEO. 

Wypłata i dodatki

Krajowi i globalni POO nie ustalają pensji nowego pracownika, nie określają również świadczeń dla nowo zatrudnionych pracowników, chociaż bezwzględnie mogą doradzać klientom w zakresie ich prawnych obowiązków w obszarze zapewniania pakietów świadczeń określonym kategoriom pracowników.

Zamieszanie w krajowej agencji rekrutacyjnej

Współzatrudnienie to rodzaj modelu biznesowego. Jako model biznesowy jest używany w różnych typach organizacji i branżach, a jedną z największych jest dzisiejsza rozwijająca się sieć agencji rekrutacyjnych.

Poprawianie procesów wewnętrznych

Pozytywem układu współzatrudnienia zarządzanego przez PEO jest wspólny podział obowiązków związanych z zarządzaniem pracownikami. Na przykład PEO zarządzają podatkami od wynagrodzeń i zatrudnienia. PEO może nawet administrować podatkami międzynarodowymi dla pracowników mieszkających i pracujących w innych krajach, tym sposobem jego klienci partnerscy nie muszą tego robić.


Jeżeli planujesz stworzenie, rozwój działu Digital Marketingu lub całego zespołu E-commerce to zapraszamy do kontaktu  – [email protected]. Pomożemy Ci określić profil pracownika, którego potrzebujesz, zakres jego obowiązków, umiejscowienie w strukturze, a następnie znajdziemy dla Ciebie odpowiedniego kandydata.

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.