Alt tag – co to jest?

Alt tag, inaczej atrybut alt lub opis alternatywny, to atrybut HTML wykorzystywany do znaczników zdjęć w celu zagwarantowania tekstowej alternatywy dla wyszukiwarek. Jest on jednym z najbardziej podstawowych elementów, które składają się na witrynę dostępną dla Google. Alt tagi wykorzystuje się od czasu HTML 2.0. Ich postać wygląda następująco: <img src="URL GRAFIKI" alt="OPIS ALT”>.

Kto korzysta z alt tag?

Wyróżnić można dwie grupy odbiorców, dla których alt tag odgrywa szczególnie istotną rolę. Pierwszą z nich są osoby niewidome lub borykające się z problemami ze wzrokiem, które mają trudności w czytaniu. Bardzo często korzystają one z dedykowanego oprogramowania odczytującego tekst znajdujący się na przeglądanej w danym momencie stronie internetowej. Standardowo, gdy napotyka ono na obraz, nie jest w stanie go opisać. Jeżeli jednak w witrynie internetowej znajduje się alt tag, program odczytuje na głos tekst alternatywny. Drugą grupą odbiorców atrybutu alt są roboty Google. Pomaga on lepiej zrozumieć kontekst tekstu i obrazu oraz pomaga w jego klasyfikacji w graficznych wynikach wyszukiwania, wpływając w te sposób na SEO. Alt tag bywa także przydatny dla użytkowników, którzy otwierają strony internetowe na przeglądarkach lub czytnikach nie będących w stanie przetwarzać obrazów.

Różnice pomiędzy alt tag i title tag

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

Czym alt tag różni się od title tagu? Drugi z nich jest jednym z kluczowych czynników, jakie bierze się pod uwagę podczas dokonywania oceny danej podstrony przez roboty oraz algorytmy wyszukiwarek internetowych. Znajdują się w nim najważniejsze słowa kluczowe informujące o tym, co się na niej znajduje. Title tag jest wyświetlany użytkownikom w wynikach wyszukiwania, na górze paska przeglądarki, jako tytuł strony. Można go znaleźć w sekcji head witryny. Jest on zamknięty w ramach <title></title>. W przeciwieństwie do alt tag, title tag nie wspiera botów w znajdowaniu obrazów. Zamiast tego, przekazuje odwiedzającym, czego dotyczy dane zdjęcie.

Jak powinien wyglądać dobry alt tag?

Jak stworzyć dobry alt tag? Przede wszystkim, powinien on być napisany prostym, zrozumiałym językiem. Im bardziej szczegółowy będzie, tym lepiej. Kolejna bardzo kwestia to odpowiednia długość opisu alternatywnego. Najlepiej, aby była ona nie większa niż 100 znaków. Wynika to z tego, iż niektóre czytniki ucinają długość alt tagu przy 125 znakach. Chcąc jak najlepiej wykorzystać ten limit, należy unikać szczegółowego opisywania niewielkich detali. Kluczowym elementem każdego alt tagu jest odpowiednie słowo kluczowe. Dobrze dobrane, pomoże w poprawie pozycjonowania witryny na daną frazę. Atrybut alt może zawierać również nazwę firmy. To dobry sposób na podkreślenie, że konkretna fotografia jest powiązana z daną marką. Alt tag może się znajdować na głównych obrazach na stronie internetowej czy wpisie na blogu, w nagłówkach oraz fotografiach produktowych. Opisu alternatywnego nie powinno się natomiast wykorzystywać w miejscach, w których element ten nie pełni funkcji obrazu przekazującego konkretną informację. Za przykład podać można elementy tła będące obrazem, a nie częścią arkusza stylu lub horyzontalne linie rozdzielające stronę.

Przeczytaj:  Jak tworzyć lepsze treści w kanałach social media? 9 kroków do budowania zaangażowania wśród internetowej społeczności

Tworząc alt tag, należy używać prostego języka, opisując wyłącznie te elementy, które znajdują się na zdjęciu. Atrybut alt powinien być krótki, wyczerpujący i pozbawiony zbędnych słów czy interpretacji. Unikać należy tutaj także wskazywania na poszczególne części obrazka. W opisie alternatywnym, poszczególnych słów nie rozdziela się przy pomocy dywiz czy dolnego podkreślenia. Należy tu używać wszystkich polskich znaków diakrytycznych. W alt tagu nie powinno się na siłę umieszczać jak największej ilości słów kluczowych.

Podsumowując, przeprowadzając działania z zakresu optymalizacji SEO, jednym z elementów, który należy tam uwzględnić jest znacznik alt. Warto pomyśleć o nim już na etapie projektowania witryny czy sklepu internetowego.


Jeżeli planujesz stworzenie, rozwój działu Digital Marketingu lub całego zespołu E-commerce to zapraszamy do kontaktu  – [email protected]. Pomożemy Ci określić profil pracownika, którego potrzebujesz, zakres jego obowiązków, umiejscowienie w strukturze, a następnie znajdziemy dla Ciebie odpowiedniego kandydata.

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej
Write a comment