5 wirtualnych narzędzi do wspierania integracji zespołowej

Jakie działania z zakresu integracji zespołowej są aktywne w Twojej firmie? Podkreślamy tu wyraz aktywne, a dlaczego? Inicjatywy integracyjne nigdy nie powinny być dodatkiem, który realizuje się przy tak zwanej okazji lub dopiero w momencie gdy nie ma już czego ratować. Wzmacnianie ducha zespołu poprzez różnego rodzaju aktywności pracownicze w formie warsztatów lub spotkań rekreacyjnych nastawionych na czystą rozrywkę to coś, co powinno być stałym punktem w strategii każdej firmy. Integracja sprzyja lepszemu poznaniu nie tylko osobistych talentów przydatnych w pracy, ale też wzmacnia więzi i ułatwia codzienną komunikację. Teraz to szczególnie ważne bo Twoje zespoły pracują w rozproszeniu. Dlatego  należy skupić się mocniej na działaniach integracyjnych, tym bardziej, że są dostępne rozwiązania zaprojektowane z myślą o spotkaniach wirtualnych. Oto kilka naszych propozycji na to jak można wpływać na zgranie zespołu przy wykorzystaniu narzędzie online. 

 

Luźny piątek przed Zoomem

Potrzebujesz wsparcia w rekrutacji e-commerce?

Digitalx weryfikuje i zatrudnia ludzi w obszarze e-commerce & digital. Wykorzystujemy branżowe doświadczenie i wypracowane relacje. Zapomnij o przedłużających się procesach, niepotrzebnych kosztach i niedopasowanych kandydatach.

Zapraszamy do kontaktu

Sytuacja zmusza do transformacji wcześniejszych aktywności, które miały postać wspólnych wyjść integracyjnych. Nie oznacza to jednak, że nie możecie się nie spotykać. Na co dzień korzystacie z aplikacji wideo do celów służbowych, więc może warto zaplanować integrację wideo w co drugi piątek i porozmawiać na luzie przy kieliszku wina niczym w Waszym ulubionym barze?

 

Klub filmowy lub czytelniczy

Zaplanujcie sobie, że w danym tygodniu obejrzycie konkretny film i później omówicie go w ramach dyskusyjnego klubu filmowego za pośrednictwem Waszej aplikacji do wideo konferencji. Na podobnej zasadzie możecie zorganizować klub czytelniczy. To mocno aktywizujące zajęcie, które poszerza horyzonty i służy wzmacnianiu osobistych kompetencji prezentacyjnych, uczące budowania argumentacji jak również otwiera nas na inny punkt widzenia.

 

Quizy muzyczne

Posłuż się kilkoma linijkami tekstu lub zanuć i sprawdź, czy reszta zespołu będzie w stanie zgadnąć jaki utwór prezentujesz. Quizy muzyczne podobnie jak kluby czytelniczy i filmowy przeprowadzisz poprzez Wasz program do wideo rozmów.

 

Gry

Wszelkiego rodzaju! Można skorzystać nawet z internetowych rozwiązań jak np. Kahoot, albo zagrać w coś co mniej angażuje technologicznie jak np. Prawda czy fałsz?- każdy członek zespołu podaje jedną prawdę i jedno kłamstwo na swój temat, a pozostali muszę zgadnąć co jest czym. Więcej przykładów? Proszę bardzo: Zgadnij kim jestem?- wybierasz znaną osobę, a pozostali członkowie zespołu poprzez zadawanie pytań muszą zgadnąć kim jesteś. 

Zobacz również:  4 wskaźniki sprzedaży w branży SaaS

 

Prezentacja talentów i zainteresowań

Często nie mamy świadomości o szczególnych zainteresowaniach naszych współpracowników. Może warto w ramach cyklicznych spotkań zaprezentować osobiste pasje? Być może dowiesz się, że koleżanka z biurka obok jest mistrzynią kraju w zawodach frisbee, a kolega hobbystycznie robi świetne zdjęcia podróżnicze?

 

Programy do integracji zdalnej

Kahoot – pomoże przeprowadzić różnego rodzaju quizy. Osoba prowadząca przygotowuje pytania a pozostali przy wykorzystaniu telefonu komórkowego wchodzą do pokoju zabaw i biorą w nim udział.

Donut – bogaty interfejs zapewni rozwiązania ułatwiające codzienne spotkania służbowe z pracownikami oraz te dedykowane czystej integracji jak np.: tworzenie grup dyskusyjnych lub cykliczne obiady zespołowe.

Discord – przestrzeń dla graczy i nie tylko. Jego zasoby pozwolą na stworzenie miejsca spotkań dla Twojego zespołu. Możesz otworzyć tu kanały dedykowane konkretnym tematom np. rozmowy o filmach, technologiach, sporcie, podróżach. 

Clubhouse – nowoczesna przestrzeń do prowadzenia rozmów. Wraz ze swoim zespołem możecie tworzyć tu zamknięte pokoje, w których będziecie cyklicznie się spotykać i rozmawiać na różne tematy.

 

Dlaczego to takie ważne?

Oczywiście to nie to samo co spotkania na żywo, ale ostatnie miesiące przetransformowały nasze życie i zmieniły nawyki. Znaleźliśmy rozwiązania na pracę hybrydową, to musimy też znaleźć na integrację, który w rozproszonych zespołach jest jeszcze trudniejsza, ale też bardziej potrzebna. W ten sposób poprawiasz komunikację z zespołem dzięki czemu zaczynacie się lepiej rozumieć, poznajecie swoje umiejętności i eliminujecie poczucie odizolowania.


Jeżeli planujesz stworzenie, rozwój działu Digital Marketingu lub całego zespołu E-commerce to zapraszamy do kontaktu  – kontakt@digitalx.pl. Pomożemy Ci określić profil pracownika, którego potrzebujesz, zakres jego obowiązków, umiejscowienie w strukturze, a następnie znajdziemy dla Ciebie odpowiedniego kandydata.

Notojob.com 🚀 Praca w e-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany eCommerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej