5 wirtualnych narzędzi do wspierania integracji zespołowej

Jakie działania z zakresu integracji zespołowej są aktywne w Twojej firmie? Podkreślamy tu wyraz aktywne, a dlaczego? Inicjatywy integracyjne nigdy nie powinny być dodatkiem, który realizuje się przy tak zwanej okazji lub dopiero w momencie gdy nie ma już czego ratować. Wzmacnianie ducha zespołu poprzez różnego rodzaju aktywności pracownicze w formie warsztatów lub spotkań rekreacyjnych nastawionych na czystą rozrywkę to coś, co powinno być stałym punktem w strategii każdej firmy. Integracja sprzyja lepszemu poznaniu nie tylko osobistych talentów przydatnych w pracy, ale też wzmacnia więzi i ułatwia codzienną komunikację. Teraz to szczególnie ważne bo Twoje zespoły pracują w rozproszeniu. Dlatego  należy skupić się mocniej na działaniach integracyjnych, tym bardziej, że są dostępne rozwiązania zaprojektowane z myślą o spotkaniach wirtualnych. Oto kilka naszych propozycji na to jak można wpływać na zgranie zespołu przy wykorzystaniu narzędzie online. 

 

Luźny piątek przed Zoomem

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

Sytuacja zmusza do transformacji wcześniejszych aktywności, które miały postać wspólnych wyjść integracyjnych. Nie oznacza to jednak, że nie możecie się nie spotykać. Na co dzień korzystacie z aplikacji wideo do celów służbowych, więc może warto zaplanować integrację wideo w co drugi piątek i porozmawiać na luzie przy kieliszku wina niczym w Waszym ulubionym barze?

 

Klub filmowy lub czytelniczy

Zaplanujcie sobie, że w danym tygodniu obejrzycie konkretny film i później omówicie go w ramach dyskusyjnego klubu filmowego za pośrednictwem Waszej aplikacji do wideo konferencji. Na podobnej zasadzie możecie zorganizować klub czytelniczy. To mocno aktywizujące zajęcie, które poszerza horyzonty i służy wzmacnianiu osobistych kompetencji prezentacyjnych, uczące budowania argumentacji jak również otwiera nas na inny punkt widzenia.

 

Quizy muzyczne

Posłuż się kilkoma linijkami tekstu lub zanuć i sprawdź, czy reszta zespołu będzie w stanie zgadnąć jaki utwór prezentujesz. Quizy muzyczne podobnie jak kluby czytelniczy i filmowy przeprowadzisz poprzez Wasz program do wideo rozmów.

Przeczytaj:  15+ Top pytań rekrutacyjnych znanych polskich Ekspertów Analityki

 

Gry

Wszelkiego rodzaju! Można skorzystać nawet z internetowych rozwiązań jak np. Kahoot, albo zagrać w coś co mniej angażuje technologicznie jak np. Prawda czy fałsz?- każdy członek zespołu podaje jedną prawdę i jedno kłamstwo na swój temat, a pozostali muszę zgadnąć co jest czym. Więcej przykładów? Proszę bardzo: Zgadnij kim jestem?- wybierasz znaną osobę, a pozostali członkowie zespołu poprzez zadawanie pytań muszą zgadnąć kim jesteś. 

 

Prezentacja talentów i zainteresowań

Często nie mamy świadomości o szczególnych zainteresowaniach naszych współpracowników. Może warto w ramach cyklicznych spotkań zaprezentować osobiste pasje? Być może dowiesz się, że koleżanka z biurka obok jest mistrzynią kraju w zawodach frisbee, a kolega hobbystycznie robi świetne zdjęcia podróżnicze?

 

Programy do integracji zdalnej

Kahoot – pomoże przeprowadzić różnego rodzaju quizy. Osoba prowadząca przygotowuje pytania a pozostali przy wykorzystaniu telefonu komórkowego wchodzą do pokoju zabaw i biorą w nim udział.

Donut – bogaty interfejs zapewni rozwiązania ułatwiające codzienne spotkania służbowe z pracownikami oraz te dedykowane czystej integracji jak np.: tworzenie grup dyskusyjnych lub cykliczne obiady zespołowe.

Discord – przestrzeń dla graczy i nie tylko. Jego zasoby pozwolą na stworzenie miejsca spotkań dla Twojego zespołu. Możesz otworzyć tu kanały dedykowane konkretnym tematom np. rozmowy o filmach, technologiach, sporcie, podróżach. 

Clubhouse – nowoczesna przestrzeń do prowadzenia rozmów. Wraz ze swoim zespołem możecie tworzyć tu zamknięte pokoje, w których będziecie cyklicznie się spotykać i rozmawiać na różne tematy.

 

Dlaczego to takie ważne?

Oczywiście to nie to samo co spotkania na żywo, ale ostatnie miesiące przetransformowały nasze życie i zmieniły nawyki. Znaleźliśmy rozwiązania na pracę hybrydową, to musimy też znaleźć na integrację, który w rozproszonych zespołach jest jeszcze trudniejsza, ale też bardziej potrzebna. W ten sposób poprawiasz komunikację z zespołem dzięki czemu zaczynacie się lepiej rozumieć, poznajecie swoje umiejętności i eliminujecie poczucie odizolowania.

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej