Najlepsze miasta, do których warto przenieść się w 2022 r.

Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez ONZ, do 2030 roku 60% wszystkich ludzi na
świecie będzie zamieszkiwało miasta. Ich włodarze nieustannie podejmują różnego rodzaju działania mające na celu zwiększenie komfortu życia w zespołach miejskich. Do których miast warto się przenieść w 2022 roku? W podjęciu decyzji mogą pomóc rankingi przeprowadzane przez rozmaite instytucje. Poniżej prezentujemy wyniki kilku z nich.

Najlepsze miasta do życia w 2022 roku pod względem gospodarczym

Rozwój gospodarczy ma znaczący wpływ na to, czy dane miasto powinno się brać pod uwagę planując przeprowadzkę. Na gospodarkę składa się zarówno poziom bezrobocia, jak i realizowane inwestycje, wartość środków pozyskiwanych z Unii Europejskiej, dostępność usług, infrastruktura transportowa, stan rynku mieszkaniowego oraz zaplecze naukowe.

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

Które z polskich miast może się poszczycić najwyższym poziomem rozwoju gospodarczego w 2022 roku? Postanowili to sprawdzić eksperci portalu internetowego Morizon.pl. Pierwsze miejsce w ich rankingu zajęła Warszawa. To miasto z niskim bezrobociem (aktualnie stopa bezrobocia w stolicy Polski wynosi 1,8%), szeregiem atrakcyjnych miejsc pracy oraz dobrą infrastrukturą komunikacyjną. Warto wspomnieć tutaj także o tym, iż osoby zamieszkujące Warszawę mogą z łatwością uzyskać atrakcyjną dotację ze środków unijnych. Do atutów gospodarczych stolicy zalicza się także jej atrakcyjność inwestycyjna. Jak grzyby po deszczu powstają tu siedziby zarówno polskich, jak i zagranicznych firm. To właśnie Warszawa jest także miastem, w którym zakładanych jest najwięcej nowych działalności gospodarczych w stosunku do liczby ludności.

Drugą metropolią o najwyższym wskaźniku rozwoju gospodarczego według portalu Morizon.pl jest Gdańsk. To miasto, które charakteryzuje się dużą atrakcyjnością inwestycyjną, co sprawia, że każdego roku powstaje tu wiele nowych przedsiębiorstw — tak polskich, jak i zagranicznych. Nieustannie rozbudowuje się tam transport drogowy, a na rynku mieszkaniowym pojawiają się atrakcyjne oferty. Warto wspomnieć tutaj także o tym, iż w mieście tym organizowanych jest wiele wydarzeń o charakterze biznesowym, a tamtejsze uczelnie cieszą się dużym zainteresowaniem studentów z całej Polski i nie tylko.

Zobacz również:  5 kroków do stworzenia skutecznego planu rozwoju pracowników

Trzecie miejsce w omawianym rankingu zajął Wrocław. Wpływ na to ma w dużej mierze stale rozwijający się rynek pracy, na którym można znaleźć szereg międzynarodowych korporacji, takich jak Google, Hewlett — Packard, Nokia Networks czy Volvo. Drugim równie ważnym czynnikiem jest dostępność placówek edukacyjnych, takich jak Uniwersytet Wrocławski, które oferują studentom rozbudowaną ofertę atrakcyjnych kierunków.                                                                       

Polskie Miasta Przyszłości 2050

Planując przeprowadzkę w 2022 roku, warto się także zapoznać z pierwszym rankingiem Polskich Miast Przyszłości 2050, jaki został opracowany przez Grupę Saint — Gobain oraz Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością. Miał on na celu wyłonić aglomeracje, które mają największą szansę najszybciej stać się najnowocześniejszymi i najlepiej dostosowanymi do nieustannie zmieniającej się rzeczywistości. Autorzy rankingu skupili się na następujących obszarach funkcjonowania: praca w mieście, mieszkanie w mieście, infrastruktura miejska związana ze spędzaniem czasu wolnego oraz transport. Najszybciej status miasta przyszłości ma szansę osiągnąć Warszawa. Drugie miejsce zajął Wrocław, trzecie — Katowice, czwarte — ex aequo Poznań oraz Gdańsk, piąte — Łódź, szóste — Kraków. Jeżeli chodzi o zwycięzcę rankingu— Warszawę, wygrała ona w każdej kategorii, poza mieszkaniową (tutaj prym wiódł Gdańsk). Wysoka pozycja Wrocławia jest związana ze zrównoważonym rozwojem miasta. Co do Katowic, udało im się zająć trzecie miejsce w obszarze biurowym, mieszkalnym oraz związanym z czasem wolnym. Poznań wypadł najlepiej jeżeli chodzi o politykę transportową, a Gdańsk i Kraków —politykę mieszkalną.

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej