Czym jest Core Web Vitals?

Definicja Core Wbe Vitals

Core Web Vitals najprościej ujmując to zestaw czynników, które wpływają na rzeczywiste doświadczenia użytkowników podczas przebywania na stronie internetowej. Określają 

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

 kluczowe doświadczenia użytkownika na stronie internetowej w trzech aspektach pomiaru:

  • czas ładowania,
  • interaktywność,
  • stabilność wizualna

 

Podstawowe wskaźniki Core Web Vitals

Do podstawowych wskaźników internetowych CWV zaliczamy:

  • LCP – Largest Contentful Paint – wyrenderowanie treści – szybkość ładowania serwisu. Określa się za pomocą tego czynnika czas potrzebny przeglądarce do załadowania największego elementu na stronie internetowej (tekstu, grafiki bądź video). 

Oo 2,5 sekundy wskaźnik ocenia się jako pozytywny, od 2,5 do 4 sekund jako przeciętny, a czas przekraczający 4 sekundy, daje informacje, że ryzyko opuszczenia witryny przez internautę jest bardzo duże. Warto zaznaczyć, że obszar mierzony w analizie LCP dotyczy „above the fold”, czyli pierwszego ekranu, który jest widoczny dla użytkownika po załadowaniu strony.  Długi czas oczekiwania na załadowanie poszczególnych elementów jest jednym z najistotniejszych skutków wysokiego LCP.

  • FID – First Input Delay – opóźnienie podczas pierwszego działania – wskaźnik informujący o interaktywności serwisów – czas liczony od rozpoczęcia ładowania witryny do momentu, w którym strona będzie w pełni interaktywna.

Wyniki mogą być następujące:  w granicy 100 milisekund do pierwszej interaktywności ocenia się FID jak dobry, wynik między 100 a 300 miilisekund sygnalizuje potrzebę poprawy interaktywności strony, powyżej 300 milisekund może mieć negatywny wpływ na doświadczenia użytkownika ze stroną. Brak możliwości szybkiej interakcji z witryną jest jednym z najważniejszych skutków wysokiego wskaźnika FID.

  • CLS – Cumulative Layout Shift –stabilność wizualna układu strony internetowej. Liczona jest jako suma przesunięć, widocznych w trakcie ładowania strony internetowe. Istotną informacją w przypadku tego miernika jest,  że pojawiające się pop-upy nie są  liczone w ramach tego wskaźnika. Wynik  od 0 do 0,1 interpretowany jest jako dobry. Średni wynik wynosi od 0,1 do 0,25, a wynik wymagający szybkiej optymalizacji wynosi powyżej 0,25. 
Zobacz również:  Analiza konkurencji na Facebook’u

Skutkami wysokiego CLS są głównie przypadkowe kliknięcia przycisku spowodowane nagłym przesunięciem na stronie.

Inne wskaźniki Web Core Vitals

Wśród innych znanych wskaźników Web Core Vitals można wymienić m.in.:

  • TTFB – wskaźnik mierzący czas odpowiedzi serwera, od chwili wysłania zapytania do odebrania przez internautę pierwszego bajtu odpowiedzi.
  • FCP –  wskaźnik, który mierzy ilość czasu, jaką zajmuje przeglądarce załadowanie pierwszego contentu na stronie www (obrazka, treści lub video).
  • TTI – wskaźnik mierzący ilość czasu, która upływa od załadowania strony internetowej do chwili uzyskania możliwości wprowadzenia danych w serwisie.
  • TBT – wskaźnik Core Web Vitals, który mierzy ilość czasu, jaki upływa pomiędzy załadowaniem pierwszej treści na stronie a uzyskaniem opcji wprowadzenia danych (czas między FCP a TTI).

 

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej