15 najczęstszych błędów w Social Media Marketingu

W dzisiejszych czasach klienci coraz częściej odczuwają silną potrzebę kontaktu ze swoimi ulubionymi firmami. Tę możliwość dają im social media – tym samym czyniąc je istotną platformą marketingową zarówno dla firm B2C, jak i B2B. Aby media społecznościowe przynosiły zyski, muszą być odpowiednio prowadzone. Do tego niezbędna jest nie tylko wiedza jak robić to dobrze, ale również znajomość błędów, których lepiej nie popełniać 🙂 

Poniżej przedstawiamy zbiór 15 powszechnych wpadek w prowadzeniu social media wraz ze wskazówkami co robić, aby do nich nie doprowadzić. 

Jakie najczęstsze błędy popełniają marketerzy i jak ich uniknąć?

1. Nie zaczynają od wieloplatformowej strategii 

Rekrutuj efektywniej

Rekrutacja w E-commerce & Sprzedaży i marketingu. Rekrutujemy i doradzamy. Szczegółowy profil Kandydata ze wskazaniem indywidualnie dopasowanych KPI. Pracownicy, którzy dostarczą Twojej firmie wymiernych rezultatów. Weryfikujemy Kandydatów merytorycznie i osobowościowo. Udzielamy gwarancji na Kandydatów.

Umów rozmowę z Digitalx

Strategia na prowadzenie social media to znacznie więcej niż wstawianie trzech postów dziennie, pięć dni w tygodniu. Dobry plan określa jasne cele, dopasowuje do nich zadania, a następnie przypisuje metryki, według których można mierzyć swój sukces.

Bez skoncentrowanego wysiłku media społecznościowe mogą być stratą czasu i budżetu. Ważne jest, aby wybrać swoje platformy mądrze i wykorzystać integrację, aby połączyć je wszystkie razem i gromadzić dane wraz z metrykami każdej z nich w jednym miejscu.

Jak zacząć? 

Po pierwsze definiując grupy docelowe, do których chcemy dotrzeć i jakie platformy są przez nie używane, np. Facebook, Twitter, Instagram. Następnie przyjmując podejście wieloplatformowe i opracowując strategię treści dla każdej z nich. To pomoże określić, które platformy dostarczają najlepszy ROAS. Pojedyncze działania mogą trwać zbyt długo, powodując utratę szans i wzrost kosztów kampanii. Dodatkowo – używanie narzędzi automatyzacji marketingu, które znacznie usprawnią żmudną, powtarzalną pracę, pozostawiając zespół marketingowy wolny dla działań wyższego rzędu, może okazać się bardzo dobrą decyzją. 

2. Brak ustalenia KPI i celów

Rozpoczynanie kampanii bez ustalenia celów i pomiaru kluczowych wskaźników efektywności (KPI) jest jak wypłynięcie statkiem na otwarte wody bez systemu nawigacji – niezbyt mądre i bezpieczne. Ustalenie celów i mierników na wczesnym etapie procesu planowania i projektowania kampanii, które można śledzić i mierzyć musi znaleźć się na pierwszych miejscach naszej listy to do

Wiedza o tym, czy kampania osiąga swoje cele (czy nie), pozwala na wprowadzanie poprawek po drodze, aby zoptymalizować wyniki.

3. Nieznajomość swoich odbiorców 

Znajomość swojej grupy odbiorców to podstawa. Pozwala to odnosić się do nich z odpowiednim przekazem, głosem i tonem. Złe targetowanie reklamy i postów może zrobić więcej szkody niż pożytku i zniszczyć reputację marki.

4. Brak person

Każda grupa docelowa składa się z buyer personas – reprezentacji prawdziwych klientów w obsługiwanym segmencie rynku. Badania rynkowe i dane o istniejących klientach pomagają zidentyfikować persony, w tym ich wzorce zachowań, motywacje, cele i dane demograficzne. Nie budując person, bardzo możliwe jest przeoczenie ważnych odbiorców i wydawanie  pieniędzy na wiadomości dla osób niezainteresowanych marką. Tym samym łatwo zmarnować zasoby na źle ukierunkowane kanały mediów społecznościowych.

5. Ignorowanie komentarzy, pytań lub postów klientów (szczególnie tych negatywnych)

Czasami nie trzeba robić nic złego, aby kampania się nie powiodła. Trzeba pamiętać, że ludzie używają platform społecznościowych do nawiązywania kontaktów i konwersacji. Używanie profili swojej marki jak megafonu – mówienie tylko o sobie, nie doceniając interakcji z użytkownikami – będzie skutkowało słabnącym zaangażowaniem odbiorców. Może to prowadzić do tego, że treści marki nie będą dla nich widoczne. 

Uznawanie pozytywnych i negatywnych (nie hejterskich) komentarzy pokazuje followersom i klientom, że są ważni. Jeśli nie dostają odpowiedzi na swoje komentarze czy pytania, będzie wyglądało na to, że nie są warci czasu firmy. W momencie, gdy klienci wymagają spersonalizowanych doświadczeń z marką, brak troski może prowadzić do utraty i klientów i przychodów.

6. Zbyt duża regularność 

Częste publikowanie postów ma swoją ciemną stronę. Wykorzystywanie automatyzacji w zbyt dużym stopniu sprawia, że zaplanowane posty wydają się przewidywalne i wyglądają jak dzieło robota. Budżet na media społecznościowe powinien zawierać środki na spędzenie czasu na każdej platformie do codziennej interakcji, udostępniania treści z innych kont, i używania istotnych bieżących wydarzeń na korzyść marki. 

Zobacz również:  Shoper vs PrestaShop

Dobrze jest upewnić się również, że nie przesadzamy z ilością postów na danym kanale.  Zbyt duża aktywność może skutkować przytłoczeniem użytkowników treściami i sprawić, że będą ignorować wiadomości lub przestaną followować nasz profil. Zamiast tego, lepiej selekcjonować to, co publikujemy. Wybieramy jakość, nie ilość.

7. Publikowanie postów z niespójnym stylem

Tworząc treści musimy mieć świadomość tego, kto jest tego odbiorcom. Warto stworzyć odpowiedni ton i charakter jaki wybieramy do komunikacji. Media społecznościowe to przede wszystkim integracja. Upewnienie się, czy marka ma jasno zdefiniowaną, spójną osobowość może być bardzo pomocne w późniejszych etapach. Dodatkowo: unikajmy zbyt sprzedażowego tonu w postach.

Styl nie ogranicza się tylko do treści postów – może również obejmować styl zdjęć i filmów, które są dodawane na profile. 

8. Publikowanie bez korekty i wcześniejszego sprawdzenia

Czasami nawet zwykła literówka może spowodować szkody i stworzyć złe wrażenie. 

Nawet najlepszy korektor może coś przeoczyć, dlatego warto sprawdzić zawartość wiele razy przed jej opublikowaniem. Zwracanie uwagi na błędy ortograficzne i interpunkcyjne powinno być czymś oczywistym. Warto również  sprawdzić, czy używane hashtagi są odpowiednie dla tematu postu, czy linki działają, czy posty zgodne są z polityką marki, oraz czy są wystarczająco angażujące i istotne dla odbiorców. Na koniec pamiętać trzeba o sprawdzeniu długości postu, aby upewnić się, że mieści się on w wytycznych kanału.

9. Brak integracji z innymi kanałami

Integracja i współpraca międzyfunkcyjna z innymi kanałami tworzy połączone, ujednolicone doświadczenie dla odbiorców i wywiera pozytywne wrażenie, wzmacniając tożsamość marki. Jest to również opłacalny sposób na wykorzystanie możliwości sprzedaży i przesunięcie potencjalnych nabywców w dół lejka marketingowego w różnych punktach styku. 

10. Nie inwestowanie w płatną promocję w mediach społecznościowych

Marketing w mediach społecznościowych może być niezwykle cenny dla marek, pozwalając osobiście połączyć się z klientami. Pracując nad budżetem SMM, warto zostawić fundusz na płatną promocję, dzięki czemu ważniejsze treści będą w razie potrzeby lepiej angażować użytkowników. 

Wyrzucamy jednak z puli pomysłów kupowanie followersów lub płacenie botom za aktywność – to nie jest dobry kierunek. 

11. Niewykorzystywanie treści generowanych przez użytkowników (UGC)

UGC to treści tworzone przez użytkowników i followersów, które pokazują ludzką stronę marki. Obejmuje ona zdjęcia, filmy, recenzje i teksty pochodzące od odbiorców i klientów. Znaczna część wartości UGC jest związana z zaufaniem konsumentów. 

Dobrą opcją jest umieszczanie recenzji/zdjęć użytkowników/ambasadorów na swojej stronie internetowej lub udostępnianie ich w reklamach w mediach społecznościowych.

12. Brak odpowiedniej interakcji z użytkownikami

Cała idea mediów społecznościowych to interakcja z klientami i potencjalnymi klientami oraz promowanie swojej marki. Wymaga to słuchania odbiorców i zdobywania o nich cennych informacji, które pojawiają się organicznie w odpowiedziach na posty. 

13. Nie skupianie się na kanałach, które dają wyższy ROI

Fajnie jest publikować kreatywne zdjęcia na Instagramie i krótkie filmiki na TikTok. Ale jeśli posty na blogu na LinkedIn dają znacznie wyższy ROI, po co marnować pieniądze na platformy mediów społecznościowych, które nie przynoszą rezultatów i nie wspierają kluczowych celów biznesowych? Zamiast nadmiernie rozszerzać swoje zasoby marketingowe na kanały, które nie przynoszą ROAS, warto skoncentrować się na kanałach, które przynoszą rezultaty. 😉 

14. Brak testów 

Testowanie A/B pozwala na porównanie różnych zasobów marketingowych w celu określenia, które z nich przynoszą najlepsze rezultaty. 

Nie powinno się traktować testowania jako jednorazowego działania na początku kampanii marketingowej – ciągłe testowanie pomaga upewnić się, że komunikaty marketingowe pozostają zgodne z celem. 

15. Brak ewolucji strategii

Brak rozwijania swojej strategii marketingowej=pozostawanie w tyle.

W obecnych czasach wszystko dzieje się bardzo szybko, dlatego nie można zapominać o śledzeniu na bieżąco nowych trendów. 

 

Na dzisiejszym (bardzo konkurencyjnym rynku) obecność w mediach społecznościowych jest konieczna. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga ona czegoś więcej, niż tylko stworzenia kilku kont i przyjęcia przypadkowej strategii. Media społecznościowe są tak samo istotne każdy inny kanał marketingowy. Warto więc stworzyć strategię parasolową i opracować plan treści dla każdej platformy. 

Notojob.com 🚀 Oferty pracy w E-commerce

Portal ogłoszeń dedykowany Retail & E-commerce. Praca, którą polubisz!

Zobacz więcej