Rynek pracy stale ewoluuje. Miliony firm na całym świecie odchodzą od tradycyjnego modelu zatrudnienia i decydują się na współpracę z freelancerami. Dlaczego? Ponieważ wykwalifikowany talent freelancera pomaga im uwolnić swój potencjał m.in poprzez rozwiązywanie złożonych problemów, wykonywanie większej ilości pracy czy szybszą finalizację projektów.
Jeśli zastanawiasz się nad zatrudnieniem freelancera zamiast pełnoetatowego pracownika, w tym artykule przedstawiamy, jak wiele korzyści freelancerzy mogą przynieść dla Twojej firmy.
Opublikuj swój artykuł!
Masz wiedzę w obszarze HR, E-commerce, marketingu i sprzedaży? Podziel się nią na naszym blogu! Twoje treści mogą zainspirować tysiące czytelników.
Skontaktuj się z namiFreelancerzy są szansą na krótkoterminowe, długoterminowe, a także wysoko wykwalifikowane projekty techniczne. Poniżej omówimy 12 powodów, dla których warto rozważyć zatrudnienie freelancera, który pomoże w rozwoju Twojej firmy.
Dlaczego coraz więcej firm zatrudnia freelancerów?
Istnieje wiele powodów, dla których firmy przewartościowują swoje plany na tradycyjny biznes i zwracają się do freelancerów zamiast zatrudniać pracowników na pełen etat. Po pierwsze, pandemia spowodowała jedną z najbardziej znaczących zmian w praktykach zatrudniania. Tradycyjne firmy zostały zmuszone do dostosowania się do nowej rzeczywistości i zmiany zasad gry. Właściciele firm i menedżerowie zdali sobie sprawę, że ich pracownicy nie muszą już siedzieć przy biurku od dziewiątej do piątej, aby odnieść sukces. Wzrost liczby pracowników zdalnych, narzędzi do pracy online, wideokonferencji i utalentowanych pracowników rozproszonych po całym świecie sprawił, że wiele firm zaczęło zatrudniać więcej freelancerów.
W tym samym czasie nastąpiła zmiana w sposobie postrzegania freelancerów i pracowników kontraktowych. Freelancerzy są coraz częściej postrzegani jako wysoko wykwalifikowani profesjonaliści z cennymi umiejętnościami, których firmy potrzebują.
12 powodów, dla których coraz więcej firm zatrudnia freelancerów:
1) Oszczędność kosztów
Tradycyjni pracownicy pełnoetatowi są kosztowni. Oprócz płacenia im pensji, właściciele firm są odpowiedzialni za koszty szkoleń, świadczeń, ubezpieczenia zdrowotnego, płatnego urlopu i podatków od wynagrodzeń. W przeciwieństwie do tego, zatrudnianie freelancerów pozwala firmie wyeliminować wiele z tych ogólnych kosztów. Freelancerzy nie wymagają dedykowanego miejsca pracy w biurze czy szkoleń. Zatrudnienie freelancera pozwala firmie na redukcję kosztów bez utraty wydajności pracy.
2) Dostęp do wyspecjalizowanych talentów
Utalentowani freelancerzy oferują doświadczenie, które firmy mogą z łatwością wykorzystać. Jeśli dana firma wymaga specyficznego zestawu umiejętności do projektu, można zidentyfikować freelancera, który spędził lata na doskonaleniu tego samego rzemiosła. Im bardziej doświadczony jest freelancer, tym większą wartość może wnieść do projektu. Firma może skorzystać z doświadczenia freelancera bez poświęcania zasobów wewnętrznych lub dodawania stałego stanowiska do listy płac.
3) Wysoka jakość pracy
Freelancerzy mogą dostarczać pracę o wysokiej jakości dzięki swojemu doświadczeniu. Zanim zatrudnisz freelancera, będziesz miał okazję ocenić jego dotychczasowe portfolio, sprawdzić opinie od jego klientów i przeprowadzić z nim rozmowę, aby upewnić się, że jest to właściwe dopasowanie. Ponieważ freelancerzy często konkurują o projekty, możesz szukać tych, którzy poświęcą Twojemu projektowi swoją uwagę i jakość, jakiej potrzebuje firma. Poprzez pomyślne ukończenie projektu, freelancerzy budują swoją reputację, poszerzają swoje portfolio i zwiększają szansę na przyszłe zatrudnienie lub polecenie.
4) Szybsze dostawy
Oprócz oferowania wysokiej jakości pracy, freelancerzy często mogą zapewnić szybsze zrealizowanie konkretnych zadań niż pracownicy etatowi. Pełnoetatowi pracownicy mają za zadanie realizować wiele projektów jednocześnie. To często spowalnia pracę i powoduje opóźnienia. W przeciwieństwie do nich, freelancerzy zazwyczaj skupiają się na jednym projekcie na raz lub pracują w krótszych ramach czasowych, co skutkuje zwiększoną wydajnością i szybszym ukończeniem projektu.
5) Większa pula talentów
Zatrudniając pracownika na pełny etat, firmy są zazwyczaj ograniczone do obszaru, w którym działa ich firma. Otwierając możliwości na freelancerów, firmy mogą uzyskać dostęp do większej puli talentów z całego świata. Pozwala im to znaleźć osoby o wymaganych kwalifikacjach i umiejętnościach, których potrzebują, bez ograniczenia się do najlepszej dostępnej osoby w ich najbliższej okolicy.
6) Zmniejszenie ryzyka firmy
Kiedy zatrudniasz pracownika na pełny etat, inwestujesz w przyszłość tej osoby w firmie. Szkolenie i wprowadzenie jej na pokład kosztuje nie tylko pieniądze oraz czas, ale zazwyczaj wiąże się także z pewnym ryzykiem. Gdy pracownik zdecyduje się odejść z firmy tracimy wyszkoloną przez nas osobę. Praca z freelancerem pozwala stworzyć kontrakt związany z wykonaniem konkretnych rzeczy przed dokonaniem płatności. Pozwala to również na wprowadzanie różnego rodzaju zmian dotyczących współpracy bez wpływu na wewnętrzne procesy firmy.
7) Brak długoterminowych zobowiązań
Kiedy zatrudniasz pracownika w pełnym wymiarze godzin, jesteś teraz odpowiedzialny za utrzymanie tej osoby, a ona oczekuje długoterminowego bezpieczeństwa pracy. Freelancerzy mogą być zatrudniani do krótkoterminowych projektów, na określony czas, lub do pomocy w długoterminowych projektach z określonymi rezultatami. Ten brak długoterminowego zobowiązania daje firmom większą elastyczność przy zatrudnianiu freelancerów.
8) Łatwość znalezienia, zatrudnienia i włączenia do zespołu
Według ostatnich badań dotyczących freelancingu, 36% amerykańskiej siły roboczej jest obecnie w jakimś zakresie freelancerem. Oznacza to, że więcej niż jedna na trzy osoby w Stanach Zjednoczonych może być dostępna, aby pomóc firmie. Z tymi szansami, Twoja firma będzie w stanie znaleźć i zatrudnić do pracy osobę niesamowicie szybko. Aby rozpocząć poszukiwania, można przeglądać miliony profili freelancerów lub stworzyć konkretną ofertę pracy i otrzymywać spersonalizowane propozycje od wykwalifikowanych specjalistów.
9) Większa różnorodność
Freelancerzy stwarzają okazję do zwiększenia różnorodności w firmie. Pomaga to zwiększyć przepływ pomysłów i często prowadzi do lepszych rozwiązań biznesowych. Zespół złożony z osób pochodzących z różnych obszarów geograficznych, środowisk edukacyjnych, kultur i dyscyplin pracy może znacznie zwiększyć Twoją zdolność do obsługi różnych projektów.
10) Elastyczność czasu pracy
Jedną z wielkich korzyści z freelancerów jest to, że są oni dostępni 24/7. Oznacza to, że freelancer jest gotowy, aby pomóc rozwiązać nagłe wypadki nawet w ostatniej chwili. Na przykład, strona internetowa może przestać działać w piątek wieczorem. Jeśli musisz czekać do poniedziałku rano, aby twój pełnoetatowy pracownik wrócił do pracy, tracisz cały weekend warty potencjalnego biznesu. Konwencjonalny pracownik kończy pracę o określonej godzinie i idzie do domu, natomiast freelancerzy często mają bardziej elastyczny harmonogram pracy, który może obracać się wokół potrzeb klienta.
11) Krótkoterminowość
Freelancerzy są doskonałą opcją dla zrealizowania szybko zbliżających się deadline’ów. Mogą wkroczyć, jeśli wydarzy się coś nieprzewidzianego, pojawi się potrzeba dodatkowego wsparcia w projekcie lub gdy trzeba nadrobić nieobecność członka zespołu. Freelancerzy są często przyzwyczajeni do radzenia sobie z terminami projektów i mają o wiele bardziej elastyczny czas pracy. Dzięki temu mogą pomóc firmie ukończyć projekt nawet w ostatniej chwili.
12) Świeża perspektywa
Freelancerzy mogą wnieść do projektu nową i świeżą perspektywę. Jako osoba z zewnątrz, mogą zaoferować unikalny pomysł, który może przynieść duże korzyści dla projektu. To świeże spojrzenie może być rozwiązaniem problemu lub innym sposobem na zrozumienie potrzeb klienta. Ponadto, freelancerzy nie są uwięzieni w tradycyjnym sposobie myślenia firmy. Pozwala to uniknąć mentalności “tak to zawsze było robione”, która może powstrzymywać dalszy rozwój.
Popularne usługi freelancingu, z których korzystają firmy
Firmy często zwracają się do freelancerów, aby pomóc w rozwiązaniu różnych problemów. Poniżej przedstawiamy kilka stanowisk, dla których freelancing jest głównym typem zatrudnienia:
- Copywriter
- Website designer
- Programista
- Deweloper aplikacji mobilnych
- Online marketer
- Graphic designer
Promuj swoją firmę u nas!
Publikacja na naszym blogu i promocja w social mediach to doskonała okazja do wypromowania Twojej firmy, przedsięwzięcia lub własnej osoby. Dotrzyj do szerokiego grona specjalistów z branży HR, E-commerce i Marketingu.
Skontaktuj się z nami